A havasi tücsök durva szerető
Európai tudósok beszámolója szerint az alpesi tücskök egyik faja nem túl elbűvölő gavallér. Az állat hamar a tettek mezejére lép, és átlagosan 18 másodpercenként képes párzani. A tanulmányt a derbyi és a genfi egyetem kutatóiból álló csoport végezte.
Míg a hím tücskök többsége szerenádot ad jövendőbelijének, mielőtt a tettek mezejére lépne, ez a faj meglehetősen brutális, gyakran okoz sérülést párzás közben. Az Anonconotus alpinus utána oson bármely arra tévedő nősténynek és erőszakosan megragadja őt éles ollóival. Ráadásul pár másodperc pihenés után újra tettre kész.
Nem válogatós „csődör”
A többi tücsök általában nemcsak a közeledéskor viselkedik jobb modorúan, de kopuláció után gyakran napokig tart, míg újra erőre kapnak, emiatt joggal tekinthetjük a havasi tücsköt a rovarvilág „csődörének”. (Az állatvilág „hivatalos” párzási bajnoka is egy tücsökfaj).
Akad azonban némi rejtély a havasi tücsök szaporodási sikere mögött. A tücskök többsége azért „énekel” párjának a párzás előtt, hogy elkerülje a más fajú tücsökkel való kopulációt: a nőstény tücskök egyszerűen figyelmen kívül hagyják az idegen nótát „húzó” hímeket.
„A kopuláció előtti cirpelés rendszerint meggátolja a fajok közti párzást, mivel a nőstényeket nem vonzzák más fajok dalai” – magyarázza dr. Vahed.
A havasi tücsök hímjeit azonban nem izgatják az ilyen formaságok: úgy tűnik minden gyanútlan tücsökre bevezetés nélkül ráugrik, legyen az hím vagy nőstény. Ezért dr. Vahed és kollégája Gilles Carron szeretnének több időt tölteni az Alpokban, hogy kiderítsék, miként kerüli el az A. alpinus azt az idő- és energiapocsékolást, amit a fajok közötti kapcsolatok jelentenének.
„Szeretnénk kideríteni, mi történik a hegyi területeken, amikor két eltérő Anonconotus faj kerül kapcsolatba” – mondja dr. Vahed. – „Ez azért különösen érdekes, mert a hímek minden jel szerint cseppet sem válogatósak, amikor párzásra kerül a sor.”