Hegyi gorilla-örökbefogadási akció Ruandában
Hegyi gorilla-örökbefogadási akciót hirdetett a kis közép-afrikai Ruanda, ahol a veszélyeztetett afrikai főemlős mintegy 700 számon tartott példányának egyharmada él az őserdőben.
A gorilla az ország egyik fő bevételi forrása: évente 200 ezer turista fizet fejenként 375 dollárt azért, hogy láthassa őket a vadonba szervezett kirándulásokon. A nyolcvanas években Diane Fossey amerikai gorillakutató keltette fel a nemzetközi érdeklődést az általa élőhelyükön tanulmányozott állatok iránt, őt 1985-ben vadorzók meggyilkolták.
Szombaton a ruandai nemzeti parkokat igazgató hivatal 850 ezer dollárt gyűjtött össze a 29 gorilla örökbefogadására meghirdetett akcióval: a cél bővíteni a kipusztulással fenyegetett faj védelmére rendelkezésre álló pénzalapot.
A jelképes és kizárólag pénzügyi gesztus keretében 5 ezertől 50 ezer dollárig terjedő összegért lehetett örökbe fogadni Joie-t (Boldogság), Dont (Adomány) és társaikat. Az örökbefogadók gazdag ruandai üzletemberek, vállalkozók, külföldi nagykövetségek és nemkormányzati szervek voltak, valamennyien oklevelet kaptak erről a minőségükről.
Az az üzletember, cég, aki vagy amely örökbe fogad egy-egy főemlőst, reklámkampányaiban felhasználhatja az állat fotóját és nevét. 5000 dollárért (több mint egymillió forint) egy évre lehet örökbe fogadni a kiválasztott állatot, de mód van osztott örökbefogadásra is, amikor többen társulnak e célra. 50 ezer dollár lefizetése esetén viszont az örökbefogadó öt évre rendelkezik egyetlen gorilla kereskedelmi reklámhasznosításának jogával.
Az így összegyűlő pénz részben az állatok, részben a térségben élő emberek életkörülményeit hivatott javítani, hogy mindenkiben tudatosuljon: az élő gorilla az egész lakosság életkörülményeit javítja. A ruandai gorillák már jelenleg is a világ legjobban védett állatai, a ruandai hadsereg egyik zászlóalját rendelték ki őrzésükre.
A térség lakossága tabunak tekinti húsuk fogyasztását, tiszteli, valósággal embernek tekinti őket, így az nem fenyeget különösebben, hogy húsuk miatt ölik meg őket, ám a kölyökgorillákért nagy pénzt fizetnek az illegális piacokon. Kölyökgorillát viszont csak anyja megölése esetén lehet foglyul ejteni – írja az AFP.