Ismeretlen, vak mélytengeri ragadozót fedeztek fel
Eddig ismeretlen mélytengeri állatfajt fedeztek föl, amely pirosan „izzó” tapogatóival csalogatja a kis halakat a halálba.
A Science folyóiratban megjelent beszámoló szerint az új – fajnevet még nem kapott – állat a Siphonophora (hólyagos medúzák) csoport tagja, az Erenna nembe tartozik, a korallok és a medúzák közeli rokona.
Piroska, a csapda
Először a tudósokat meglepte, hogy az élőlény piros fényt használ, amelyről köztudott, hogy csak rövid távra hatol el a vízben. De arra gondolnak, hogy valószínűleg bizonyos garnélákat utánoz, amelyek szintén vörösben izzanak.
„Ezek a garnélák fluoreszkáló anyagot esznek legelészés közben. Bélrendszerük ettől az anyagtól vörösen fluoreszkál a kék megvilágítású környezetben.” – mondja Steven Haddock, a kaliforniai Monterey Bay Aquarium Research Institute kutatója. – „Így tehát, ha a halak megpillantják ezt a piros fényt, jó eséllyel használhatják a zsákmányszerzéshez.”
Amennyiben a halak valóban a piros fényt követve vadásznak, „ügyes” evolúciós stratégia lenne egy halakra vadászó ragadozó részéről, hogy ilyen fényt használva csalogassa oda a gyanútlan zsákmányt.
„Bizonyos mélytengeri halaknak egyfajta éjjellátó szemüvegük van” – állítja a cikk társszerzője, Casey Dunn, a Yale Egyetemről. – „Azt vetjük föl, hogy ezek a halak a piros színt keresik. Ha valaki közel jön és látja ezt az élénkvörös, tekergő valamit, akkor biztosan fölkelti az érdeklődését.”
A vak ragadozó
A legtöbb biológus azonban meg van győződve arról, hogy a mélytengeri halak zöme a kék színre érzékeny, a vöröst nem is látja. „A 2000–3000 ismert mélytengeri hal közül mintegy 250-nek vizsgáltuk meg a látópigmentjeit. Csupán hármat találtunk, amely vörös fényre is érzékeny volt” – mondja Ron Douglas, a londoni City University halak látásával foglalkozó szakértője. – „Ha ez csali, akkor ennek a három halfajnak szólhat.”
Haddock nem tudta meghatározni az Erennában lévő zsákmányhalakat, tehát nem tudja biztosan, érzékelik-e a piros színt, azonban úgy véli, hogy a vörös szín érzékelése nem annyira ritka a mélytengeri halak között, mint hiszik. Rámutat arra, hogy a befogott mélytengeri halakat vörös fényben osztályozzák a hajók fedélzetén, éppen azért, hogy ne károsítsák a látópigmentjeiket. Ironikus módon, ezzel pont a vörös fényt érzékelő pigmenteket tehetik könnyen tönkre.
Még mindig nem értünk végére a furcsaságoknak. Az Erenna maga teljesen vak! Noha a fényt több más ragadozó használja csaliként (leghíresebbek ezek közül a mélytengeri horgászhalak), eddig még sosem figyelték meg ezt olyan állatnál, amely maga nem lát.
Az újonnan felfedezett lény meglehetősen bizarr küllemű. Haddock úgy írja le, hogy nagyjából egy francia baguette hosszúságú és megjelenésű, seprűnyél átmérőjű állat. „Egyik vége propellerként hajtja őt a vízben, a másikon vannak a táplálkozásra szolgáló tapogatók” – magyarázza. A csendes-óceáni medence 1600–2300 m mélységét lakja, de talán sokkal többfelé is előfordul.