Kagylók is terjeszthetik a hepatitis A fertőzést
A kagylók is terjeszthetik a Hepatitis A fertőzést, főleg azok, amelyek a Földközi-tenger térségéről származnak, de a betegség védőoltással megelőzhető - nyilatkozta Jelenik Zsuzsanna, az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Oltóközpont vezetője.
A szakember azután fejtette ki a véleményét, hogy nyilvánosságra került egy német tanulmány, amely szerint a Földközi-tenger vidékéről származó „tenger gyümölcseinek” 40 százaléka hepatitis A-val fertőzött. A hepatitis A, vagyis a fertőző májgyulladás tünetei 2-3 héttel a fertőzött étel fogyasztása után jelentkeznek, általánosan rossz közérzet, gyengeség, hasi panasz, hányinger kíséretében.
Ezek után alakul ki a sárgaság, ami a bőrön és a szemfehérjén látható, a széklet világos, a vizelet sötét színűvé válik. A gyógyulás 2-3 hétig is eltarthat, de a lábadozás hosszabb időt vesz igénybe – ismertette Jelenik Zsuzsanna. Felhívta a figyelmet a gyermekekre, hiszen náluk a betegség enyhe tüneteket okoz, esetleg fel sem ismerik, viszont a környezetet a fertőzéssel veszélyeztetik.
A hepatitis A fertőzés azokról a helyekről gyűjtött kagylókban található, ahol a szennyvizet a tengerbe vezetik, mert egyfajta „szűrőként” működnek, így a legtöbb kagylóban megtalálható a fertőzés. Jelenik Zsuzsanna elmondta: az utazással kapcsolatos védőoltásokért fizetni kell, a hepatitis B és A vírus elleni vakcinát a társadalombiztosítás támogatja.