Megérkezett Budapestre a Greenpeace vitorlása

Megérkezett Budapestre az a vitorlás, amely a múlst század elején készült, és amelyet a német közlekedési múzeumtól kapott kölcsön a Greenpeace környezetvédelmi szervezet. A vitorlás a dunai országokban gyűjt aláírásokat a megújuló energiaforrások használatáért.
A hajón egymást váltják (részben) a különböző országok aktivistái: az állandó személyzet mellett államonként nyolcan-nyolcan gyűjtenek aláírásokat, amelyeket vitorlavásznakon „rögzítenek”. A kampány célja, hogy felhívják a megújuló energiaforrásokra a figyelmet. A nemzetközi környezetvédő szervezet szerint rövid távon, 2010-ig a teljes energiafogyasztás 7 százalékát, hosszú távon, 2050-ig pedig 40 százalékát alternatív energiaforrásokkal kellene fedezni.
Csáki Roland, a Greenpeace magyarországi programvezetője elmondta: jelenleg a villamosenergia-fogyasztás 2 százaléka, a teljes energiafelhasználásnak pedig 3, 6 százaléka származik megújuló energiaforrásokból. Biomasszából, szélenergiából, napenergiából és geotermikus energiából az ország energiaigényének többszörösét lehetne biztosítani – közölte a programvezető.
Szerinte az olaj- és a szénalapú energiatermelést előbb-utóbb alternatív energiaforrásokkal kell kiváltani, és az élettartamuk lejártával megszűnő nukleáris erőművek helyett is zöld energiában kell gondolkodni. „Levegőszennyezés-, radioaktív hulladék- és reaktorbaleset-mentes energiatermelésre van szükség” – fogalmazott Csáki Roland.
A programvezető cáfolta, hogy az utóbbi időben a klímaváltozás miatt változott volna a Greenpeace véleménye az atomenergiát illetően. A The Economist brit hetilap legutóbbi száma szerint a szén-dioxid-kibocsátás mentes atomenergiát ugyanis egyre kevesebb zöld szervezet ítéli el. A lap idézi James Lovelockot, a Greenpeace egyik alapítóját, aki azt nyilatkozta, hogy a klímaváltozás megfékezése nukleáris energia nélkül nem lehetséges.