Kit látsz a tükörben?
A legtöbb emlős tükörképe láttán úgy viselkedik, mint Aiszóposz meséjében a folyamon húsdarabbal átúszó mohó kutya. A tükörkép felismerését eddig csak a főemlősöknél és az embernél sikerült kimutatni, most azonban egy új kutatás meglepő viselkedést tárt fel a csuklyásmajmok körében.
A nagy görög elbeszélő, Aiszóposz egyik meséje egy kutyáról szól, amely húsdarabbal a szájában egy folyamon úszott át. Ahogy meglátta önmaga tükörképét a vízben, azt hitte, hogy az egy másik kutya, amelyik nagyobb darab húst visz. Ezért elengedve a sajátját nekilátott, hogy amazét is elragadja. De ennek az lett az eredménye, hogy mindkettőt elvesztette: azt nem érhette el, mert nem is létezett, emezt pedig elsodorta a folyó.
A legtöbb emlős a kapzsi kutyához hasonlóan viselkedik amikor meglátja tükörképét. Eddig a tudomány a majmokról is úgy vélte, hogy nem képesek képmásuk felismerésére. Egy friss kutatás azonban azt sugallja, ideje ezt az elméletet felülbírálni: bár a majmok éntudata ugyanis nem éri el a főemlősök és az emberek szintjét, de a tükörképüket nem kezelik idegenként.
Frans de Waal és kollégái az atlantai Emory Egyetemről azt vizsgálták, hogy csuklyásmajmok hogyan reagálnak tükörképük valamint ismerős és ismeretlen csuklyásmajmok látványára. A hímek és a nőstények viselkedését eltérőnek találták. Míg ugyanis a hímekből a tükörkép látványa versenyszellemet váltott ki, a nőstények hosszan szemeztek képmásukkal. A kutatók szerint azonban sem a hímekről, sem a nőstényekről nem állítható, hogy felismerték volna önmagukat tükörképükben, ám idegenként sem kezelték hasonmásukat.
A nőstények ugyanis nagyon nyugodtan viselkedtek a tükörképük láttán, nem tapasztalták náluk az idegenek jelenléte által okozott érzelmi feszültséget. A hímek ezzel szemben úgy viselkedtek, mintha versenyhelyzetbe kerültek volna, ám az ő érzelmi feszültségük is alacsonyabb volt képmásuk láttán, mint idegen fajtársaik esetében.
A kutatás azt sugallja, hogy az énfelismeréshez nélkülözhetetlen empátia nem csak a főemlősök és az ember sajátja, egyszerűbb formában a majmoknál is megjelenik. A csuklyásmajmok éntudata valahol a kutyák és az orángutánoké között van.
Az embergyerek tízhónaposan a tükör előtt először a tükörben látott más személyeket kezdi felismerni. Önmagát csak később, az első életév vége felé veszi észre és szemléli érdeklődéssel.