Csigaevő hernyóra bukkantak
A Hawaii szigetek erdeiben megfigyelték, hogy van egy hernyófajta, amely selyemszállal rögzít egy bizonyos csigafajtát, majd bebújik annak házába, és elkezd lakmározni a csiga eleven, puha húsából.
Hernyóknál még nem tapasztaltak ilyen életmódot, a hernyók döntő többsége ugyanis vegetáriánus, és a néhány ismert ragadozó fajta kizárólag rovarokkal táplálkozik. Ennek a hernyónak más evolúciós újítása is van, például álcázza magát: selyemszálból és parányi levélmorzsákból laza tokot készít magának, és belebújva vonszolja magával.
A Hawaii egyetem rovarszakértője, Daniel Rubinoff és tanítványa, William Haines a Science című amerikai tudományos folyóiratban számolt be megfigyeléseiről. Maui szigetén látták, hogy az egy centiméternél is kisebb hernyó odamászik egy hasonlóan kicsiny, a Tornatellides fajtához tartozó csigához, és selyemszálakkal finoman a levélhez köti, úgy ahogy Gullivert megkötözték álmában a liliputiak. Ezután saját tokját kötözi a csigaházhoz, majd átmászik abba, és megeszi a csigát. El is nevezték Hyposmocoma molluscivorának – az elnevezés második része csigaevőt jelent. Később négy másik Hawaii szigeten is találkoztak hasonló, de különböző fajokkal.
A szárazföldektől távoli Hawaii szigeteken megszokottak a különös alkalmazkodási formák. A különcségek valószínűleg a szigetek nagy elszigeteltségéből fakadnak. Vannak például pókok, melyek nem hálót szőnek, hanem hosszú karmukkal kapják el a repülő rovarokat, vagy – a csigaevőkkel rokonságban nem lévő – ragadozó hernyók, amelyek az arra járó rovarokat támadják meg. A csigaevő hernyó még így is különösnek számít, mert egyszerre több dologban szakít a hagyománnyal: szokatlan táplálékot választ és a hernyóknál még sosem látott módon szerzi meg zsákmányát.