Atlanti-óceánt átszelő dinoszauruszok?
Portugál paleontológusok az Allosaurus fragilis tucatnyi kövületét találták meg Andresben. Korábban Észak-Amerikában bukkantak rá ugyanerre a fajtára, így a leletek pontosabb magyarázatot adhatnak arra, hogyan és mikor alakult ki az óceán, amely elválasztja Európát és Amerikát.
Ez a dinoszaurusz-fajta a Felső Jura korszakában élt 148-155 millió évvel ezelőtt. A 12 méter hosszúságot és egy tonnás súlyt elérő félelmetes ragadozó megtámadta még kisebb társait is – írta az El País című spanyol napilap.
Az Atlanti-óceán 210 millió évvel ezelőtt kezdett formálódni, először déli irányból hasítva ketté a Földet, de a Felső Jurában, 160-140 millió évvel ezelőtt Észak-Amerika és Európa különválási folyamata még nem fejeződött be. A két zóna között létezett egy nagy kiterjedésű mocsaras terület, amelyen az állatok át tudtak kelni. Mivel a kutatók között még vita folyik arról, hogy abban az időben milyen fokon állt a két kontinens különválása és milyen mély volt a víz, a portugáliai Allosaurus segíthet a tisztázásban.
Az andresi lelőhelyet 1988-ban fedezték fel, de akkor csak közvetlenül a felszín alatt lévő csontokat szedték ki, hogy ne károsuljanak. A megfelelő logisztikai és laboratóriumi feltételek megteremtése után az idén tértek vissza a helyszínre, és akkor jöttek rá, hogy a föld a reméltnél több maradványt rejt.