Ellenséges virágállatok szervezett háborúja

Amikor levonul a dagály, a tengeri rózsák békésen és mozdulatlanul üldögélnek. Teljesen megváltozik a helyzet, amikor visszatér a dagály, mivel a polipok szomszédos kolóniái jól szervezett háborúba kezdenek egymás ellen.
A tengeri rózsák a csalánozók törzsének (Cnidaria) általában helyhez kötött képviselői. Egy új kutatás szerint mindegyik telep egy-egy „hadsereg”, ahol a csapatok felderítőkre, harcosokra és az utánpótlásról gondoskodó szaporítókra oszlik. Az Anthopleura elegantissima tengeri rózsák nagy kolóniái a dagály által létrehozott halmokra tartanak igényt, s ezeket elszántan védelmezik.
Amint a dagály kezdi elborítani a telepeket, „felderítők” indulnak a határra, és elfoglalható üres területek után néznek. A „harcos” virágállatok – amelyek nagyobb termetűek és alaposan fel vannak fegyverezve csalánsejtekkel – adják a háttértámogatást: karjukat földuzzasztják és így csapkodják az ellenséget. Néha a frontvonaltól négy sorral hátrébbról is előrenyúlnak.
Eközben a telep központjában a gyengén fölfegyverzett tengeri rózsák a szaporodásra koncentrálnak, így biztosítva, hogy elegendő „csapat” legyen a kolónia fönntartásához. Ráadásul mindezt az összetett viselkedést úgy hangolják össze, hogy nincs közöttük egyetlen „agyas” példány se.
A hadban álló kolóniák olyan határzónákat alakítanak ki a két sereg között, amelyek helye évekig változatlan maradhat. Azok a tengeri rózsák, amelyek érintkezésbe kerülnek a másik telep katonáival, harcolni kezdenek: különleges tapogatókkal ütlegelik egymást, így maró csalánsejteket tapasztanak ellenségeikre.
A kutatást David Ayre, az ausztráliai Wollongong Egyetemről és Rick Grosberg, a davisi California Egyetem munkatársa vezette. Korábban a tengeri rózsák egyed-egyed elleni harcait tanulmányozták, de ez a vizsgálat az első, amikor két teljes kolónia küzdelmét figyelték meg.
A telepen betöltött rangok a jelek szerint az ellenséges csípésekből származó jelzések és a kolónia öröklött tulajdonságaitól függenek, mondják a kutatók. A különböző kolóniák eltérően reagálnak ugyanazokra a jelekre. Ez az oka annak, hogy a telepek különféleképpen szervezik csapataikat.
A kutatók a napokban bejelentett új eredményeket az Animal Behaviour folyóiratban részletezték.