Diszkófényt vetnek be az óriás varangyok ellen

A diszkófények szeretete lehet az ausztráliai óriás varangyok veszte.
A nádvarangynak is nevezett állatok, – amelyek tányérnagyságúra nőnek és mérgükkel még krokodilt is képesek ölni -, Hawaiiról kerültek a kontinensnyi országba 1935-ben, ahol aztán úgy elszaporodtak, hogy egyes vidékeken az is előfordult, hogy golf- és krikett ütőkkel irtották őket.
Az eredmény azonban messze nem volt kielégítő. A kutatók évtizedek óta próbálnak megfelelő fegyvert találni a nádvarangyok állat ellen, ám csak mostanság tűnik úgy, hogy megvan a csodafegyver.
Egy új kutatás ugyanis azt találta, hogy a varangyokat, közülük is különösen az idősebbeket, vonzzák az ultraibolya diszkófények. Míg a vörös és kék fények iránt nem mutattak érdeklődést, az UV-fényű csapdákba előszeretettel sétáltak be. Darwin közelében a kísérleti csapdáknak három hét alatt több mint 200 varangy esett áldozatul, január óta több mint 1500 egyed.
Az óriás varangyokat Ausztrália egyébként hóhérnak importálta Hawaiiról: a cukornádtermést fenyegető szürkehátú bogarak felfalása volt a varangyok feladata. Miután a kártevőket elpusztították, a varangyok továbbra is éhesek maradtak, ezért elkezdték a helyi rovarokat, halakat, kétéltűeket, földön fészkelő madarakat és apró emlősöket is fogyasztani.
A mérgező nádvarangynak nincsen természetes ellensége, és nagyon gyorsan szaporodik. A nőstény évente kétszer, 8-35 ezer petét rak. A kicsinyek egyéves korukra válnak ivaréretté, átlagos élettartamuk öt év.