Kamerával az ismeretlen tengeri lények nyomában

Miután egy időre elűzte őket a Katrina hurrikán, az óceánkutatók visszatértek a Mexikói-öbölbe, ahol a mély tenger egészen új látványa fogadta őket.
„Új szemmel fedezzük fel a mély tenger világát” – mondta Tamara Frank, oceanográfus, a Harbor Branch Oceanográfiai Intézettől. Frank és mások egy kutatóhajó fedélzetéről lebocsátott, halványvörös megvilágítással működő kamerát használnak a tengerfenék élővilágának tanulmányozására.
Sokféle mélyben lakó rákfélét találtak, amelyek saját fényt bocsátanak ki, ultraibolya fényt érzékelő állatokat, valamint egy korábban ismeretlen típusú kalmárt, amely majdnem két méter hosszú és megtámadta a kamerájukat.
Az óceán mélyi élettel foglalkozó korábbi tanulmányokban éles fehér fényt használtak, vagy hálóval a felszínre hozott állatokat vizsgáltak, magyarázza Frank. Sajnos a hálóval befogott állatok gyakran jelentősen megsérülnek, a fehér fény pedig megvakítja ezeket a mélytengeri élőlényeket.
A vörös fényű megvilágítást használó kamerával képesek voltak lefényképezni az állatokat, sőt néhányat még be is fogtak és a felszínre hoztak anélkül, hogy megvakították volna őket. Ezeket sötétben tartják, csupán halványvörös fényben, amelyet a jelek szerint nem érzékelnek. A tárolóedényeket hideg tengervízzel töltötték meg. Úgy tűnik, a nyomásváltozásnak nincs káros hatása például a különféle rákokra, amelyeknek nincsenek gázzal töltött úszóhólyagjaik.
Néhányuk képes érzékelni az ultraibolya fényt, és a kutatók most igyekeznek kideríteni, vajon mi lehet ennek az oka. „Tudomásunk szerint a mélyben nincs ultraibolya fény” – mondja Frank. Az egyik elmélet szerint ez segít nekik a saját fényt előállító élőlények megpillantásában. „Nagyon izgalmas az a fölfedezés, hogy egy mélytengeri rák lát az ultraibolya fényben” – mondja Edith Widder, egy másik kutató. – „A kérdés csak az, mi a csudát kezd vele.”
Néhány élőlény képes érzékelni a polarizált fényt is, ez talán segít nekik „leleplezni” az álcázott ragadozókat vagy zsákmányállatokat. Widder elmondta, hogy a kamerát gyakran hagyják lent néhány napra valamilyen csalival, amely a látóterébe vonzza az élőlényeket. Egy, az igazi medúzákéhoz hasonló biolumineszcens fényt kibocsátó medúzautánzat számos kalmártámadást provokált ki. A mélytengeri állatok akár 80 százaléka bocsát ki valamilyen fényt.