Elmentek a gólyák, készülődnek a fecskék

Az idei szeszélyes nyarat és a hűvös idő miatti gyengébb táplálkozási lehetőségeket megsínylette a madárvilág.
Elmentek a gólyák és készülnek a nagy vándorútra a fecskék is – nyilatkozta a távirati irodának a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őre. Fenyvesi László megfigyelése szerint a Velencei-tó és a dinnyési Fertő környékén már javában gyülekeznek a csivitelő fecskecsapatok. Alkonyatkor több százas csapatokban összeverődve keresik fel az éjszakai szálláshelyeiket, hajnalonként pedig a villanydrótokra települve tartanak “megbeszélést”. A természetvédelmi őr biztos abban, hogy néhány napon belül felkerekednek és velük együtt elmennek a vándorútra ugyancsak készülő nyári ludak és a vadlibák is.
A távozó madarak szálláshelyei nem sokáig maradnak üresen, néhány hét és északról érkező szárnyas vendégek népesítik majd be a nádi, fertői madártanyákat. A hideg elől hozzánk húzódó csapatok előőrsei már megérkeztek, a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén egyre több az északi partfutó madár, a goda, és a cankó.
Az idei szeszélyes nyarat és a hűvös idő miatti gyengébb táplálkozási lehetőségeket megsínylette a madárvilág. Fenyvesi László megfigyelése szerint ezt jelzi, hogy a szokottnál jóval gyengébb volt a szaporulat. Míg a korábbi években egy-egy gólyapár 4-6 fiókát is felnevelt egy nyáron, az idén a fészkek egy része “üresen”, fiókák nélkül maradt.
A hűvös idő más madárfajoknál sem kedvezett a szaporulatnak: míg más években a fiatal madarak aránya jóval nagyobb volt az idősebbeknél, az idén a fiatalok száma csak kevéssel haladta meg az idős madarakét. Az idén több volt a rossz táplálkozás miatt legyengült fiatal gólya is, mint más években. A természetvédelmi területen több hosszúcsőrű kelepelő szorult emberi segítségre. Némi “hízókúrára” fogták, majd miután megerősödtek, szabadon bocsátották őket.
Két magyarországi fekete gólya kapott műholdas jeladót
A Flying Over Natura 2000 projekt keretében összesen 20 példány európai – köztük két magyar – fekete gólyára is került “hátizsák”, melyek segítségével nyomon követhetjük mozgásukat a fészkelőhelyeken, a vonulás során valamint a telelőhelyeken – jelentette a Magyar Madártani Egyesület.
A Natura 2000 Európa természetmegőrzési területeinek nemzetközi hálózata. A program általános célja, hogy amint ezek a gólyák átrepülnek a Natura 2000 területek felett, onnan “képeslapokat” küldve a médián keresztül bemutassák Európa természeti értékeit a nagyközönségnek. A rövid bejátszások naponta adásban vannak két belga, egy spanyol, egy ciprusi, egy bolgár, egy cseh, egy lett és egy észt TV-csatornán. Hamarosan a magyar nézők TV-képernyőin is megjelennek!
A program támogatója az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatósága. A program résztvevői és fekete gólyái 8 európai országot képviselnek, ezek: Belgium, Csehország, Észtország, Franciaország, Lettország, Luxemburg, Magyarország és Spanyolország.