Az emlősök növekedését az oxigén segítette

A valaha az erdők talaján szaladgáló apró emlősök úgy nőttek egyre nagyobbakká, ahogy a levegőben lévő oxigén mennyisége gyarapodott az évmilliók folyamán – állítja egy új tanulmány.
A cickányoktól kezdődően, a macskákon és a kutyákon át, az elefántokig, delfinekig és természetesen az emberekig terjedően a legkülönbözőbb méretű és életmódú emlősök uralják ma bolygónkat. Ezt a sikertörténetet az amerikai Rutgers Egyetem kutatója, Paul G. Falkowski és munkatársai szerint elősegítette, hogy a legutóbbi 205 millió évben több mint kétszeresére emelkedett a levegő oxigéntartalma. Kutatási eredményeiket az e heti Science folyóiratban tették közzé.
A kutatók a több millió éve a tenger fenekére rakódott anyagmintákat vizsgálták meg. A mintákban lévő 13-as szénizotóp mennyiségét megmérve képesek voltak megbecsülni az atmoszférában lévő oxigén mennyiségét egy adott időszakban. Azt állapították meg, hogy a dinoszauruszok idejében a levegő oxigéntartalma csupán 10 százalék körül mozgott.
Beszámolójuk szerint 50 millió évvel ezelőttre az oxigénszint 17 százalékra emelkedett, és 40 millió évvel korábban 23 százalék volt. Jelenleg a levegő nagyjából 21 százalék oxigént tartalmaz.
A tudósok szerint az oxigénszint emelkedése „majdnem biztosan hozzájárultak a nagy állatok evolúciójához”. Az emlősök és a madarak oxigénszükséglete három-hatszorosa a hüllőkének.
Úgy vélik, hogy 65 millió éve egy aszteroida vagy egy meteorit becsapódása hozzájárult a dinoszauruszok kipusztulásához. Ezeknek az állatoknak az eltűnése szintén megnyitotta az utat az emlősök fölemelkedéséhez.
A kutatók beszámolója alapján a dinoszauruszok kora utáni első néhány millió évben megnövekedett a kis- és közepes termetű emlősök száma. A második növekedési hullám, a közepestől a nagy méretek felé 50–40 millió évvel ezelőtt játszódott le.