Újabb országokban üti fel fejét a madárinfluenza

Feloldották a karantént a Duna-delta térségében tartózkodó négy magyar állampolgárra vonatkozóan - közölte kedden a bukaresti magyar konzulátus. Elsőként a dél-amerikai országok közül Kolumbiában is felütötte a fejét a madárinfluenza.
Hodicska Tibor főkonzul elmondta: a konzulátus felvette a kapcsolatot a román határrendőrséggel, azzal a kérdéssel fordulva e szervhez, hogy az említett magyar állampolgárok hazautazhatnak-e a jelen körülmények között, avagy ehhez szükségük van valamilyen egészségügyi igazolásra.
A hatóságok azt felelték, hogy az érintett személyek bármikor hazautazhatnak. A bukaresti konzulátus korábban megerősítette a hírt, miszerint négy magyar állampolgár karanténba került Tulcea megyében a madárinfluenza gyanúja miatt hozott intézkedések keretében.
Hétfőn e személyek maguk jelentkeztek telefonon a konzulátuson, mert egyiküknek gyógyszerre volt szüksége. Magyarországon a hozzátartozók a külügyminisztériumon keresztül küldték volna ki az orvosságot, amelyet a bukaresti magyar nagykövetség továbbított volna a rászorulónak. A szabad elutazás lehetősége miatt e gyógyszerprobléma is megoldódott – mondta a főkonzul.
Kolumbiát is elérte a madárinfluenza
Elsőként a dél-amerikai országok közül Kolumbiában is felütötte a fejét a madárinfluenza. Az ország középső részén fekvő Tolima tartományban több baromfitenyésztő telepen H9 vírust mutattak ki – közölték a hatóságok kedden.
Mint hozzátették, ez a vírus kevésbé veszedelmes, mint az Ázsiában és Oroszországban kimutatott H5N1 változat. Mindazonáltal ez a vírus is képes emberek megbetegítésére. Az érintett baromfitelepeket vesztegzár alá helyezték, hogy megakadályozzák a vírus terjedését.
A török kormány befejezte a házi szárnyasok tömeges kényszervágását
A török kormány befejezettnek nyilvánította kedden a házi szárnyasok tömeges kényszervágását, amelyet a madárinfluenza felbukkanása miatt rendeltek el az ország északnyugati részén fekvő Kiziksában.
Összesen 2500 pulykát vágtak le a nagy baromfitenyészetekben, és levágták a családi gazdaságokban tartott összes tyúkot is – közölte kedden Mehdi Eker mezőgazdasági miniszter. Azóta, hogy Kiziksában észlelték, nem került elő újabb madárinfluenzás eset az országban. A biztonság kedvéért mindenesetre megvizsgálnak még mintegy hétszáz madarat Kiziksa hét kilométeres sugarú körzetében – tette hozzá.
A miniszter bírálta a sajtót, mondván, hogy az jócskán eltúlozta a kór törökországi felbukkanásának jelentőségét, hiszen – hangsúlyozta – mindössze egyetlen esetről volt szó. Az illetékes ankarai hatóságok feltételezése szerint költöző madarak vitték be a betegség vírusát Törökországba.