Újabb aggasztó hírek a madárinfluenzáról

Megkezdték a költöző madarak kilövését Dél-Ukrajnában. Madárinfluenza antitesteket találtak romániai hattyúkban. Tömeges baromfihullás Moszkva közelében. Az ENSZ szerint Vietnamnak nemzetközi segítségre van szüksége a madárinfluenza elleni küzdelemben.
A madárinfluenza veszélye miatt megkezdték a költöző madarak kilövését Ukrajna déli részén, a Romániával határos Odesszai területen – jelentette az Ukrajinszki Novini hírügynökség.
A kényszerintézkedés célja az általában Oroszország északi részéről érkező költöző madarak megfigyelése: a tetemeket járványtani ellenőrzésre küldik. A dunai bioszféra-rezervátum területén – amelyet a Duna-delta legészakibb ága, a Kilijai-ág választ el Romániától – október 10. és 16. között száznál több különféle madarat lőttek ki, de egyikben sem volt kimutatható a madárinfluenza-vírus emberre veszélyes H5N1 törzse.
Az esetleg megjelenő madárinfluenza elterjedésének megelőzése céljából a terület baromfitenyésztő telepein zárt munkarendre tértek át, s a szárnyasokra vadászati tilalom van érvényben.
ENSZ: Vietnamnak segítségre van szüksége
Vietnam az eddiginél hathatósabb nemzetközi segítségre szorul, hogy felvehesse a harcot a madárinfluenza vírusával szemben – figyelmeztetett a vírusbetegség ügyével foglalkozó ENSZ-megbízott. David Nabarro a Vietnam News című lap keddi számában megjelent nyilatkozatában azt mondta, hogy az eddiginél jobban össze kell hangolni a nemzetközi közösség részéről Vietnamnak nyújtandó segítséget. A vírus agresszív, emberre is veszélyes, H5N1 jelzésű törzse Vietnam nagy részén elterjedt. A betegség több mint negyven emberéletet követelt az indokínai országban azóta, hogy 2003 végén kimutatták ott. Több mint 50 millió szárnyast vágtak le a kór elterjedését megakadályozandó.
Szakértők arra figyelmeztettek, hogy Vietnamban a legnagyobb a veszélye annak, hogy egy mutáció révén kialakul a szóban forgó madárinfluenza-vírus emberről emberre terjedő válfaja, amely akár világméretű járványt is okozhat. Egy esetleges járvány kitörése esetére előirányzott terv végrehajtásának 370 millió eurónyi költségét Vietnam nem tudja önerőből előteremteni, nemzetközi segítségre szorul.
Madárinfluenza antitestek romániai hattyúkban
A madárinfluenza antitesteit fedezték fel Romániában az ukrán határ közelében hattyúkból vett mintákban, ezen kívül a Tulcea megyei Maliuc és Ceamurlia falu körzetéből származó további minták szerológiai vizsgálatai is pozitív eredményt mutattak – jelentette be kedden Gheorghe Flutur román mezőgazdasági miniszter.
Mint ismeretes, a Tulcea megyei Ceamurlia kacsa- és csirketetemeiből származó biológiai mintákból egyértelműen kiderült – a nagy-britanniai európai laboratórium visszajelzéseiből -, hogy a H5N1 típusú veszélyes vírus jelent meg a környéken. A másik faluban, Maliucban talált tetemek mintáiról még nem érkezett meg a szigetországból az eredmény. Mindkét falu vesztegzár alatt van, de környékükön további – hattyúkból és vadkacsából – származó minták bizonyultak szeropozitívnak.
A vizsgálatokat romániai laboratóriumokban végzik, de csak a brit laboratórium tudja pontosan kimutatni a H5 vírus N komponensét. A román kormány képviselői az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Bukarestbe érkezett szakértőivel egyeztették a nemzeti madárinfluenza-ellenes akciótervet. A vesztegzár alatt lévő két faluba például kísérleti jelleggel olyan “tesztcsirkéket” telepítenek, amelyek segítségével ellenőrizni lehet, hogy a már elpusztított baromfiállomány és a kiterjedt fertőtlenítés után maradtak-e gócpontok. Bukarest eközben olyan mozgó laboratóriumot igényelt az Egyesült Államoktól, amelynek segítségével a helyszínen is elvégezhetik a virológiai vizsgálatokat a Duna-deltai szárnyasokból vett mintákon.
Tömeges baromfihullás Moszkva közelében
Tömeges baromfihullásról számoltak be a Moszkvától alig 200 kilométernyire délre fekvő Tulai terület hatóságai, de az orosz állatorvosok egyelőre vizsgálják, hogy madárinfluenza okozhatta-e. Jandovka falu hét baromfiudvarában csaknem 250 csirke, liba és kacsa hullott el péntektől hétfőig, előzetes vizsgálat szerint heveny vírusfertőzés következtében.
Az állategészségügyi ellenőrök megkezdték a tetemek megsemmisítését, karantén alá vonva a falut. A vírus azonosítására mintákat küldtek a Moszkvától 250 kilométernyire keletre, Jurjevec városában lévő járványügyi központba. Nincs bizonyíték arra, hogy a tömeges baromfipusztulás madárinfluenzával függne össze – mondta a fogyasztóvédelmi felügyelet vezetője. Azonban fel kell készülni a legrosszabbra, hogy minimálisra csökkentsük az emberi fertőződés veszélyét – tette hozzá Gennagyij Onyiscsenko az Interfax szerint.
Oroszországban a fertőzés eddig nem terjedt át emberre, és az európai országrészt még nem érintette, bár július óta fél tucat nyugat-szibériai és uráli régióban ütötte fel a fejét.
Ausztrália: oltóanyagra várva
Ugyancsak kedden az ausztrál egészségügyi miniszter bejelentette, hogy ha a madárinfluenza elleni oltóanyaggal Ausztráliában folyó emberkísérletek meggyőzőnek bizonyulnak, a kontinensnyi ország összes – mintegy 20 millió – lakosát beoltják a betegség ellen. Tony Abbott közölte: jelenleg várják annak a vizsgálatnak az eredményét, amely a CSL ausztráliai cég által kidolgozott vakcina emberre gyakorolt hatását hivatott megállapítani.
Ausztrália eddig összesen négymillió adagot halmozott föl a brit GlaxoSmithKline gyógyszergyártó cég Relenza nevű termékéből és a svájci Roche cég Tamiflu nevű szeréből. Hírek szerint e két termék lehet a leghatékonyabb madárinfluenza elleni gyógyszer egy esetleges járvány kitörése esetén.