Ifjú lakók a Majomházban

A tavaly felújított Majomházban jól szaporodnak a ritka főemlősök. Az Afrikában honos aranyhasú mangábéknál egy, az eredetileg Dél-Amerikában élő aranykezű tamarinoknál pedig két kölyköt láthat cseperedni a közönség. E két faj állatkerti szaporodása azért is örvendetes, mert a természetben mindkettőjük veszélyeztetettnek számít.
Majomkölykök hancúroznak a Fővárosi Állat- és Növénykert tavaly felújított Majomházában. Az Afrikában őshonos aranyhasú mangábéknál cseperedő kölyök július 31-én született, tehát már három és fél hónapos, de mivel életének első hónapjaiban szorosan anyjába csimpaszkodott, korábban nagy szerencse kellett ahhoz, hogy a nagyközönség megláthassa.
![]() |
|
Mostanra viszont a kicsi már aktívan ismerkedik a környezetével, bár az anyaállattól még mindig nem távolodik el túlságosan. Időközben a Majomház üvegtetejű csarnokában látható, eredetileg dél-amerikai elterjedésű vöröskezű tamarinoknál is kölykök születtek. A szeptember 8-án született két apróság mostanáig az anya hátán utazott, a közelmúltban viszont már annyira nekibátorodtak, hogy a felnőttekéhez hasonló ügyességgel közlekednek az ágak között.
Azt még nem tudni, hogy a kölykök milyen neműek, ezért egyelőre nevet sem kaptak.
Az azonban bizonyos, hogy akár nőstényeknek, akár hímeknek bizonyulnak a fiatalok, világra jövetelük természetvédelmi szempontból mindenképpen fontos.
Már csak azért is, mert a vadonban mindkét faj fenyegetettnek számít, az állatkertek pedig erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy e fajok fennmaradásához hozzájáruljanak.
![]() |
|
A vöröskezű tamarinok állatkerti szaporításának összehangolása érdekében az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) már évek óta fenntart egy európai törzskönyvet, és újabban az aranyhasú mangábék törzskönyvezése is megkezdődött. Az aranyhasú mangábéról egyébként tudnivaló, hogy ma még az állatkertekben is különleges ritkaságnak számít. Jelenleg négy európai, valamint hét USA-beli állatkertben mutatják be ezeket az állatokat, összesen negyvenhárom egyedet. Közülük hat a Fővárosi Állat- és Növénykert lakója. A budapesti mangábécsapat hagyományosan jól szaporodó, gyarapodó populációnak számít. Éppen ezért a magyar főváros állatkertje komoly szerepet játszhat az aranyhasú mangábék védelmében.