Csőrprotkót kapott egy feketecsőrű gólya

Műcsőrt kapott Japánban egy feketecsőrű gólya.
A madárnak tavaly novemberben letörött csőre egy része, amikor beleakadt egy drótba, és a kiszabadulási küzdelemből a drót került ki győztesen.
A gólya lefogyott, mivel nemigen tudott halat fogni csőrcsonkjával, ráadásul párja is elhagyta a rokkanttá vált, kelepelni is feltehetően csak alig tudó hímet – írja a Kyodo Hírügynökség állatkerti forrásokra hivatkozva.
Csiba Tosiaki fogorvos mostanra műcsőrt kreált a gólya számára, és fogorvosláshoz használt ragasztóval rögzítette a csőrprotkót a megmaradt csonkhoz. Hogy mennyire vált be, még nem tudni.
Az európai fehérgólyával közeli rokonságban álló feketecsőrű gólya már 1971 óta kihalt fajnak számít a szigetországban, azóta csak állatkertekben, természetvédelmi parkokban tartották és szaporították őket. Közelmúltban néhány példányt szabadon is engedtek a védett fajból. Más országokban voltak már hasonló próbálkozások, amelyek során mesterséges körülmények között született és felnőtt állatokat – például amerikai kondorkeselyűket – szabadon engedtek, de ezt eddig mindig úgy hajtották végre, hogy a kiválasztott példányokat eredeti élőhelyükre, emberi településektől távoli hegyekbe vagy sivatagba vitték, és ott engedték el. A japán kísérlet újdonsága viszont az volt, hogy a feketecsőrű gólyákat emberi települések közelében bocsátották útjukra.
A világon jelenleg mintegy kétezer feketecsőrű gólya él szabadon, többségük az orosz Távol-Keleten és Kínában. A feketecsőrű gólya (Ciconia boyciana) annyira hasonlít a fehérgólyára (Ciconia ciconia), hogy a tudomány korábban nem külön fajnak, hanem alfajnak tartotta őket.