Ismeretlen emlőst láttak Borneó erdeiben
A WWF természetvédő szervezet egy csoportja a jelek szerint új emlősfajt fedezett föl a Borneó középső részén burjánzó sűrű erdőségben. A csoportnak sikerült két fényképet készíteni az állatról, amely nagyobb, mint a házimacska, és sötétvörös színű, hosszú, izmos farka van.
A WWF szerint a bennszülöttek sosem láttak még ilyen állatot, és a kutatóknak az a véleményük, hogy új fajról lehet szó. A WWF sürgeti Délkelet-Ázsia erdeinek védelmét, mert a fakitermelés és a pálmaolaj-kereskedelem veszélyezteti a fennmaradásukat. Az új emlősfaj fölfedezése nyomatékosabbá teheti követeléseiket.
A ragadozónak vélt élőlényt a Borneó indonéz területén fekvő Kayan Mentarang Nemzeti Parkban pillantották meg. A Stephan Wulffraat biológus által vezetett csoport egy Borneóról és állatvilágáról szóló új könyvben kívánja megjelentetni az emlős fölfedezésének részleteit.
„Nem minden nap bukkanunk új emlősökre, tehát ez kivételes alkalom” – mondta Callum Rankine, WWF-UK fajkutató programjának vezetője. – „Kamerakioldó csapdákat helyeztünk el, amelyek passzív eszközök: az erdei ösvényeket keresztező infravörös sugarakat bocsátanak ki” – magyarázta a módszert a BBC-nek. – „Számos állat közlekedik ezeken az ösvényeken – ez sokkal kényelmesebb, mint áttörniük a sűrű erdőn –, és amikor egy állat megszakítja a sugarat, két kamera képet készít róla: egyet elölről, egyet hátulról.”
Nem maki
Eddig még csupán ez a két kép létezik az állatról. A két kép azonban elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy meggyőzze a londoni Zoológiai Intézet munkatársát, Nick Isaacet arról, hogy az állat valóban új fajba tartozik.
„A képek egy makihoz nagyon hasonlító állatot ábrázolnak” – mondta a BBC-nek. „De Borneón egész biztosan nem élnek makik.” Ezek a hosszú farkú főemlősök kizárólag Madagaszkár szigetén fordulnak elő.
„Minden valószínűség szerint a cibetmacskafélék – e családba tartoznak a mongúzok és a cibetmacskák – tagja, amely nagyon kevéssé ismert állatcsoport” – mondta dr. Isaac. – „Az egyik fényképen jól látszik, milyen hosszú és izmos a farka; a cibetmacskák farkukkal egyensúlyoznak az ágak közt, így ez az új állat ideje nagy részét valószínűleg szintén a fákon tölti.”
Ez lehet az egyik oka annak, miért nem látták még soha. A megpillantásának másik oka valószínűleg az, hogy Borneó szívének megközelítése egyre könnyebbé válik, ahogy a lakott központok terjeszkednek és utakat építenek.
A WWF szerint éppen ez az alapvető gond. Egyaránt hibáztatják az indonéz és a maláj kormányt – mindkét államnak vannak területei Borneón –, hogy támogatják az őshonos erdők kiirtását az óriási olajpálma-ültetvények rovására. Ezt ugyan az érintett államok vezetői visszautasítják, de az erdők csökkenése ettől még tény marad.
A WWF szerint az ilyen jellegű fejlesztések veszélyeztetik az olyan fajok, mint az újonnan fölfedezett cibetmacska – ha ugyan tényleg cibetmacska – fennmaradását. Aggódnak, hogy más, eddig ismeretlen élőlények még azelőtt kipusztulhatnak, mielőtt létüket egyáltalán dokumentálhatnák.
A WWF csoportja azt tervezi, hogy elevenfogó csapdával befogja az új fajt, ily módon alaposan tanulmányozhatják és leírhatják jellegzetességeit.