Ruandai megemlékezés a gorillák védőjéről

A ruandaiak megemlékezést tartottak a gorillák elszánt védelmezője, Dian Fossey (1932-1985) meggyilkolásának 20. évfordulóján.
Az amerikai kutatónő két évtizedet töltött Ruanda ritka hegyi gorilláinak tanulmányozásával, könyvet is írt róluk Gorillák a ködben címmel, amely 1988-ban a Sigourney Weaverrel forgatott hasonló című filmet inspirálta.
A mai napig ismeretlen, hogy ki ölte meg a lelkes természetvédőt a dzsungelben álló kunyhójában 1985-ben.
A megemlékezésen a helyi lakosok hagyományos táncokat mutattak be, a kormányzati képviselők pedig beszédeket mondtak és koszorúkat helyeztek el Fossey nyugvóhelyén. A ceremóniákat a Volcanoes (Vulkánok) Nemzeti Parkban tartották, ahol a Fossey kutatóbázisa elhelyezkedett.
A ruandai parkok és turistatanács főigazgatója, Rosette Rugumba magasztalta Fossey munkáját.
„Fossey hívta föl a világ figyelmét a hegyi gorillák szorult helyzetére” – mondta a Reuters hírügynökségnek. – „Elkötelezettje volt a gorillák, valamint ruandai és általában afrikai élőhelyeik megvédésének az orvvadászat visszaszorítása, a rendszeres megfigyelés, a kutatás és a nevelés révén.”
A területen dúló konfliktusok miatt a gorillák könnyen áldozatul estek a fegyveres orvvadászoknak. Csupán mintegy 700 gorilla maradt életben a Ruanda, Uganda és a Kongói Demokratikus Köztársaság határain húzódó, félreeső vulkáni hegylánc területén.
Rugumba elmondta azt is, hogy évente sok ezer turista látogat Ruandába – ahol az állomány hozzávetőleg harmada él – csupán azért, hogy a gorillákat láthassa.