Több száz bagoly költözött egy szegedi játszótérre

Több mint száz erdei fülesbagoly költözött be a szegedi Kemes utcai játszótér akác-, platán- és nyárfáira – adta hírül a Délmagyarország.
A hazánkban élő hét bagolyfaj közül az erdei füles telel csapatosan. Rokonai, a réti fülesek az embertől és egymástól is messze vészelik át a telet.
A megyei ornitológusok szerint a szegedi Kemes utcában „nappalozó” raj igazán nagynak számít.
Az erdei fülesek leginkább a fenyőfákat és a tujákat kedvelik, hiszen sűrű levelük biztos téli búvóhelyet nyújt. A fülesek érzékelnek színt, és örökzöldek hiányában a tollazatukhoz hasonló árnyalatú lombos fákra telepednek. Délután fél öt tájban egyesével indulnak vadászni a környékbeli mezőkre, áldozataik túlnyomórészt mezei pocok. Sötétben kitűnően látnak, a barázdák között azonnal észlelik a pocokmocorgást. A vadászatot kiváló hallásuk is segíti. No, nem a jellegzetes tollbojt erősíti a képességüket, hanem különös fülszerkezetük: egyik fülük előrébb áll a másiknál.
A rágcsálókat helyben fogyasztják, aludni csak hajnalban térnek vissza a fájukra. Nappal is viszonylag jól látnak, a közhiedelemmel ellentétben nem repülnének neki a fatörzsnek vagy a házfalnak.
A szakemberek szerint a fülesbaglyok az utóbbi ötven évben szoktak be ennyire az ember közelébe, a mozgás és az autózaj kevésbé zavarja őket, ráadásul a panelházak védelmében egy-két fokkal melegebbet is találnak. A társaság márciusban spriccel szét, hogy a párok egy elhagyott varjú- vagy szarkafészekben fiókákat költsenek, neveljenek.
Forrás: Délmagyarország