Miről árulkodik az elefántfarok?

Az elefánt szőrszálainak kémiai elemzése támpontokat adhat az állat étrendjének és viselkedésének felderítéséhez, mondják a tudósok.
A kutatók a kenyai Samburu Nemzeti Rezervátumban tanulmányozták a vadon élő elefántokat: GPS készülékekkel követték nyomon az állatokat és farokszőrüket elemezték. A kutatás célja az volt, hogy segítsék a természetvédőket a természetvédelmi területek kijelölésében. Kutatási eredményeiket a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóirat online kiadásában tették közzé.
Az elefántok és az emberek közti konfliktusok elkerülhetetlenekké válnak az emberi népesség növekedésével. Ahogy az elefántok kiszorulnak természetes élőhelyeikről az emberi települések miatt, megfogyatkozik természetes élelmük, és ezért lerohanják a mezőgazdasági termőföldeket, hogy kiegészítsék étrendjüket. Ritka esetben megölhetnek valakit, vagy őket lövik le megtorlásul.
Azért, hogy többet tudjanak meg az elefántok mozgásmintáiról, a Utah Egyetemen dolgozó Thure Cerling által vezetett tudóscsoport rádiós nyakörveket erősített a vadon élő elefántokra. Két éven át elemezték vándorlási szokásaikat és mintákat gyűjtöttek a farokszőrzetből.
A szén és a nitrogén természetben előforduló izotópjainak arányát vizsgálva képesek voltak következtetni hét elefánt étrendjére a csordából. Egy kivételével ugyanazt fogyasztották. A hetedik, a Lewis névre keresztelt elefántbika, több fűfélét evett, ami arra utalt, hogy fosztogatja a szomszédos termőföldeket. A tanulmány befejezése után valaki – valószínűleg egy farmer – le is lőtte ezt az állatot.
„Az izotópok vizsgálatával nyert információ és az elefántok tényleges nyomon követése segíthet nekünk abban, hogy meghatározzuk az elefántoknak és más állatoknak feltétlenül szükséges minimális életteret” – nyilatkozta a tanulmány társszerzője, Iain Douglas-Hamilton zoológus, a kenyai Nairobiban székelő Mentsük meg az elefántokat alapítvány (Save the Elephants Foundation) létrehozója.