Csapjon fel medveőrnek!

Tíz éves évfordulójához érkezett a WWF kamcsatkai tevékenysége, amelynek eredményeképpen a félsziget csaknem egy harmada természetvédelmi oltalom alá került. Jelenleg a legnagyobb feladatot a barnamedvék védelme jelenti – állítják a szakértők.
A mintegy 470 ezer négyzetkilométer kiterjedésű Kamcsatka különleges természeti értéke nem a gazdag élővilágban rejlik, hanem a területen élő speciális, ritka összetételű ökoszisztémában. Ennek egyediségét a számos vulkáni és utóvulkáni működés (40 gejzír, 200 termálforrás), az óceán közelsége és a terület elszigeteltségének kölcsönhatása adja. Az itt található közel 1200 növényfaj 10 százaléka vörös listán van, ugyanígy 35 madár és 12 emlősfaj is.
Kamcsatka természeti értékeit a 1990. évi politikai fordulat és a rossz gazdasági helyzet miatt számos tényező fenyegeti. A halászatból és a turizmusból származó gyors meggazdagodás reménye, és a természetvédelmi területeken dolgozó őröknek juttatott alacsony állami fizetés miatt a védett területek fokozatosan az illegális halászat, a vadászat valamint az ellenőrizetlen turizmus (motoros szánnal, helikopterrel, dzsippel) szabad prédájává válnak.
A helyi természetvédelmi civil szervezetek és a WWF németországi irodája lobbitevékenységének eredményeképpen az elmúlt tíz év során nyolc természetvédelmi területet alakítottak ki, ezzel a félsziget egy harmada védelem alá került. A Kluchewsky-rezervátumot 2001-ben felvették a világörökség listára is.
Legfőbb veszélyforrások
Illegális medvevadászat
A legutóbbi mérések szerint mintegy tízezer kamcsatkai barnamedve található a területen. Az Egyesült Államokból, Japánból és Európából számos vadászt vonzanak, ugyanis a barnamedve rendkívül vastag bundája értékes trófeának számít. A medvék tavasszal könnyű prédának számítanak az orvvadászok számára, mert a területet ekkor még vastag hó borítja, ami könnyen látható célponttá teszi az állatokat.
Kaviár feketekereskedelem
A lazac ívási időszakában gyakran hatolnak be szervezett csoportok a rezervátum területére, és nagy mennyiségben pusztítják el a lazacot az értékes ikrája (vörös kaviár) miatt. A lazacok elpusztításával eltűnik a medvék legfontosabb tápláléka, és ezzel veszélyeztetik a faj hosszú távú túlélését.
A természet kiárusítása
Ugyancsak jelentős veszélyforrás a terület fokozódó iparosítása. Mivel a bányászat miatt egyre több út épül, ez tulajdonképpen megkönnyíti a vadászok bejutását is a félsziget belsejébe. A rablógazdálkodás nem csak a barnamedve állományát, de a teljes flórát és faunát is veszélyezteti.
Medveőr kerestetik
A barnamedvék és a félsziget teljes élővilágának megőrzése érdekében szükség van a rezervátumok szigorúbb ellenőrzésére, egyrészt a vadőrök számának és elkötelezettségének növelésével – vélik a szakértők. A WWF önkéntes medve őröket toboroz a helyszínre. A tervek szerint a közeljövőben létrehoznak egy önálló, helyi WWF irodát is, amelynek legfőbb feladata a helyiekkel való kapcsolatteremtés, és együttműködés a védelmi intézkedések terén.
![]() |
| ![]() |
Ajánlott link:
WWF-Németország honlapja