Egy bájos barátság története, amelyben most feltűnik egy harmadik is
A fiatal víziló és a 130 éves teknős a 2004. december végi cunamit követően lettek elválaszthatatlan barátok. A kenyai természetvédők a közeljövőben próbára teszik ragaszkodásukat: felborítja-e a meghitt viszonyt egy nőstény víziló?
A történet 2004. december 26-án kezdődött. Az akkor egyéves víziló a csordájával a kenyai Sabaki folyó torkolata közelében, az óceánban fürdőzött. Túl fiatal lévén, nem sikerült családjával elmenekülnie a hatalmas hullámok elől. Az azóta Owenre keresztelt állat fennakadt egy korallzátonyon, ahol másnap a helyiek kiszáradva bukkantak rá.
A természetvédők tudták, hogy ha Owent megpróbálnák egy új csordába bevezetni, az idősebb hímek valószínűleg fenyegetésnek vennék közeledését és megölnék. Így az állatot december 27-én a folyótorkolattól 80 kilométerre található kenyai Haller Vadas Parkba szállították.
Egy barátság kezdete
Az ifjú víziló a parkban rögtön a 130 éves Aldabran-teknőshöz, Mzee-hez szaladt. (Mzee szuahéli nyelven azt jelenti öreg férfi). Mzee kezdetben nem vett tudomást Owenről, de a víziló nem tágított mellőle. A természetvédők szerint az anyját kereső vízilót valószínűleg a teknős szürke színe, illetve a teknő formája ragadta meg. A víziló az első éjszakától Mzee mellett alszik.
Barátságuk az elmúlt két évben tovább erősödött, ma már szinte elválaszthatatlanok. Együtt dagonyáznak, és együtt étkeznek. Sőt, Owen egyre „teknősösebben” viselkedik: ahelyett, hogy füvet legelészne, áttért a répára és a levelekre. A vadon élő vízilovakkal ellentétben, éjjel alszik, és fajtársai hangjára nem is reagál.
A vízilovak társas lények, így Owen viselkedése tulajdonképpen érthető a biológusok számára. Nem így Mzee-é, a teknősöknél ugyanis ilyen jellegű ragaszkodást korábban nem jegyeztek fel. Márpedig Mzee követi Owent, a vízben játékot kezdeményez, sőt még nyakát is nyújtogatja, hogy a víziló nyalogathassa.
Fizikai kommunikációt is megfigyeltek a park gondozói a két állat között: Owen finoman megharapdálja Mzee hátsó lábát, ezzel jelezve, hogy melyik irányba menjenek tovább. A kutatók szerint a két állat hangokkal is kommunikál.
Jön a harmadik
Amikor két éve Owen a parkba került, 300 kilót nyomott, tömege körülbelül a kétharmada volt Mzee-ének. Ma már kétszer nagyobb a teknősnél. Sőt, jó ideig terebélyesedik még, csak három és négy tonna között áll majd meg. A kutatók látva Owen gyermeki, játékos, kissé szeles viselkedését, nem alaptalanul aggódnak Mzee biztonságáért.
A vadaspark kutatói a két állat zökkenőmentes szétválasztását egy nőstény víziló bevezetésével szeretné megoldani. Cleo-t és Owent április-május körül mutatnák be egymásnak. A kutatók szerint rejtély, hogy a víziló és a teknős hogyan reagál majd a harmadik bevezetésére, illetve hogyan bírják majd egymás nélkül, ha elkülönítik őket.