Óriás medúza invázió Japánban

A japán halászok komoly anyagi kárról számolnak be a medúzák okozta invázió miatt. Míg a japánoknak teher, Kínában és Dél-Koreában kedvelt csemege az óriás-medúza.
Úgy tűnik a Japán vizeiben tapasztalt óriás medúza invázió nem akar szűnni. Ezrével úsznak az akár 200 kilós állatok a hálókba, hatalmas kárt okozva ezzel a halászoknak. A tudósok egyelőre még csak találgatják az invázió okát.
Minden évben Japán partjai felé vándorolnak a világ legnagyobb medúza fajához tartozó Nomura-medúzák. Az egyedek átmérője elérheti a 2 métert, a mérgező anyagot kibocsátó karjaikat is beleértve hosszuk pedig akár 5 méter is lehet. Az emberre leselkedő veszély még határesetnek tekinthető: eddig kevesebb mind 10 halálos kimenetelű baleset volt. A japán halászok eközben katasztrófáról beszélnek.
Bár pontos adat még nincs arról, hogy mekkora az állatok okozta gazdasági kár, a halászok komoly veszteségről beszélnek: „Amikor a hálók tele vannak medúzával, már nem jut hely a halaknak” – nyilatkozta a nemzetközi hírügynökségeknek Noriyuki Kani, a toyamai halászszövetség tagja. A halászok órákat töltenek azzal, hogy a medúzákat eltávolítsák a hálóból, hogy azután megállapíthassák: az értékes halak használhatatlanságig szétnyomódtak.
Találgatások a jelenség okáról
A tengerbiológusok egyelőre még csak találgatnak a minden évben, általában ősszel kezdődő jelenséggel kapcsolatban. Az eddigi feltételezések szerint a medúzák a Dél-koreai- és a Kínai-tengerben szaporodnak, majd az áramlatokkal Japán felé sodrónak.
A tudósok szívesen végeznének további kutatásokat, de a három ország (Japán, Kína, Dél-Korea) közötti diplomáciai kapcsolat ehhez nem kedvez. Így a találgatásokban is kínosan kerülnek mindent, ami terhelő bizonyíték lehet bármelyik országra nézve. „Semleges álláspontunk van”, mondta Yukihiko Sakamoto, a japán halászati hivatal munkatársa. „Mindegy, hogy a medúzák a japán vagy a dél-koreai vizekből származnak, a célunk csak az, hogy a japán halászati iparnak okozott károkat minimalizáljuk.”
Kínában a medúza a tányérra kerül
A japán halászok eközben praktikus megoldásokhoz folyamodtak: ilyen például a nagy lyukú „vezetőháló”. Az eszköz trükkje, hogy miközben a medúzákat a sodrás áthajtja a hálón, a halaknak ez már csapda.
Az viszont, hogy a japán tudósok érdembeli segítséget kapnának kínai kollégáiktól, nem csak a politikai kapcsolat miatt kérdéses. Japánnal ellentétben Kínában és Dél-Koreában ugyanis a medúzák nem problémaként jelentkeznek. Szárítva, szezámolajjal megízesítve igen kedvelt eledel a lakosság körében.
Időközben Japánban is kísérletek történtek arra vonatkozólag, hogy a medúzát hasonló módon hasznosítsák. Néhány part menti város már büszkélkedik olyan specialitásokkal, mint medúza-tofu vagy medúza-fagyi, de a szezonétel sikere még igencsak korlátozott.