Majomzsaruk őrzik a klánok egységét

Az emberi társadalmak hamar anarchiába és káoszba süllyednek a rendfenntartás nélkül. Most a kutatók azt tapasztalták, hogy hasonló dolog történik, amikor majomcsoportokat szabadjára hagynak ahelyett, hogy a domináns hímek „megrendszabályoznák” őket.
Az már régóta ismert volt, hogy az emsemakákók (Macaca nemestrina) csoportjaiban a domináns hímek tartják fönt a nyugalmat, egyfajta rendőri szolgálatot teljesítve. Miközben őrjáratoznak a csapatban, gyakran kapnak békés „fogkivillantást” a többi, alárendelt majomtól, annak jeléül, hogy tudomásul veszik: a domináns hím szolgálatban van.
Azért, hogy kiderítsék, mi történik, amikor nincs jelen a majomzsaru, Jessica Flack, az Új-Mexikó-i Santa Fe Intézettől és munkatársai elvégeztek egy kísérletet. A Lawrenceville közelében lévő Yerkes Nemzeti Főemlőskutató Központban fogságban tartott 84 emsemakákó alkotta csoportban lévő négy domináns hím közül ideiglenesen eltávolítottak egyszerre hármat.
Fölborult erőegyensúly
Amikor a domináns hímek eltűntek, a csoport-összetartozás gyors ütemben kezdett széthullani. A kutatók szeme láttára klikkek alakultak ki, és fölbomlottak a szociális hálózatok, valamint a közös tevékenységek – játék, kurkászás, együtt üldögélés – révén létrejött kapcsolatok. Az erőszakos cselekedetek száma is növekedett, és senki sem lépett föl békéltetőként.
„A makákóink közül néhány egyedről kiderült, hogy aránytalanul erős. Ezek az állatok bebizonyították nekünk azt is, hogy rendkívül sikeresen képesek az erejüket használni” – mondja Flack. – „Az egyik fontos következtetés ez a visszacsatolás az erőviszonyok és a társas hálózati viszonyok között.”
A kutatócsoport másik tagja, Frans de Waal, az Emory Egyetem Yerkes Főemlőskutató Központjából hozzáfűzi: – „Hajlamosak vagyunk az erőt az előnyökkel társítani, de ez mind az emberi, mind az állati társadalmakban konstruktív közreműködéssel is jár, vagy legalábbis járnia kellene. Stabilizáló jelenlétükkel és aktív békefenntartó szerepük révén a domináns hímek elősegítik egy sokkal együttműködőbb közösség kialakulását és fennmaradását.”