Fölfedezték a „legkisebb” halat

Megint megdőlt egy méretrekord. A kutatók a törpe gébnél is kisebb halat fedeztek föl Szumátra szigetének tőzeglápjaiban.
A Paedocypris nembe tartozó halak kifejlett egyedei legföljebb 7, 9 mm hosszúak, számolnak be a tudósok az angol Royal Society egyik folyóiratában. Mindjárt figyelmeztetnek is azonban arra, hogy a halacska napjai meg vannak számlálva az indonéziai tőzeglápok gyors fölszámolása miatt.
A hal rendkívül szélsőséges élőhelyeken fordul elő: egy trópusi erdei mocsár savas vizű tavacskáiban. Itt kevés az élelem, de a Paedocypris – amely pár tized milliméterrel kisebb bármely eddig ismert halnál – fönn tudja tartani kis testét úgy, hogy a víz alja közelében összegyűlt planktont eszegeti.
Emberi fenyegetés
A halnak úgy sikerült elérnie miniatűr testméretét, hogy számos, a felnőtt halakra jellemző tulajdonságtól „megszabadult”. Hiányzik például az agy körüli csontos védelem, és a nőstény testében csupán néhány ikra számára maradt hely. A hímek testének alsó részén apró kampó helyezkedik el, amely valószínűleg segíti, hogy egyenként termékenyítse meg a petéket.
Mivel ilyen pici, a hal képes túlélni még rendkívüli szárazságokat is. Ilyenkor a mocsár legutolsó tócsáiban keres menedéket.
Az ember elől azonban nem tud elmenekülni. A kiterjedt erdőirtások, a tőzeglápok lecsapolása, hogy helyükön olajpálma-ültetvényeket létesítsenek, valamint az állandó tüzek elpusztítják élőhelyét.
A Paedocyprist még éppen időben fedezte fel a tudomány, de sok miniatűr rokonát valószínűleg már eltörölték a föld színéről.
Kapcsolódó cikkünk: