A hím majmok is meghíznak, amíg a párjuk vemhes

A Biology Letters folyóiratban megjelent új tanulmány szerint néhány majomfaj hímje is súlyfölösleget szed fel, amíg párjuk kölyköt vár.
A közönséges selyemmajmocskák és a gyapjasfejű tamarinok vagy Liszt-majmocskák mókus nagyságú, monogám életvitelű főemlősök. Vemhességi idejük öt, illetve hat hónap. Ez idő alatt az anyák súlya nagyjából 20 százalékkal gyarapszik. Közben az apák is mintegy 10 százalékkal kövérebbek lesznek.
A jövendő apák valószínűleg azért szednek föl magukra plusz súlyt, hogy biztosan elég energiájuk legyen utódaik gondozásához, mondja Toni Ziegler, a Wisconsin-Madison Egyetemről.
Amikor a nőstény majmokon kezd meglátszani a vemhesség, a hímek ezt észreveszik és saját maguk is megváltoznak. „A hímek valahogyan tudomást szereznek a vemhes párjaikban lejátszódó hormonális változások soráról” – mondja Ziegler.
Ez beindítja a hímekben saját hormonszintjeik megváltozásait. Emelkedik az ösztrogén- és a tesztoszteronszint, de a súlynövekedés valószínűleg a tejtermelést kiváltó hormon, a prolaktinszint növekedésével függ össze.
A súlyfölösleg nem marad meg soká, leadják mihelyt hordozni kezdik a kicsinyeket.
Az embereknél is megfigyelhető, hogy a férfiak meghíznak és a terhesség más jeleit mutatják párjuk terhessége idején, jegyzik meg a kutatók, a jelenséget azonban sosem tanulmányozták módszeresen. Azonban a legtöbb tudós úgy véli, hogy ez a „várandós” apáknál előforduló tünetegyüttes, az ún. couvade-szindróma szigorúan érzelmi alapú, és semmi előnnyel nem jár az apaság szempontjából.