Nem látta meg az árnyékát a medve: közel a tavasz?

Nem látta meg tegnap az árnyékát a medve a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A népi hagyomány szerint ez azt jelenti, hogy a tavasz nem sokáig várat magára, az állatkerti medvék azonban nem feltétlenül jó időjósok.
A népi hagyomány szerint a téli álmot alvó medvék Gyertyaszentelő Boldogasszony napján, vagyis február másodikán hagyják el először barlangjukat, mégpedig azért, hogy szemrevételezzék az időjárást. A népi hiedelem szerint ha ilyenkor szép idő van, és a medve meglátja az árnyékát, visszatér a barlangjába, mert ez annak a jele, hogy a tél még sokáig elhúzódik. Ha viszont az idő borús, a mackó sem vet árnyékot, hamarosan beköszönt a tavaszias idő.
A Fővárosi Állat- és Növénykertben ezen a napon hagyomány, hogy a kert munkatársai alaposan megfigyelik az időjárást az állatkerti medvekifutónál, ahol a mai napon borult időt tapasztaltak, sőt egy rövid ideig még hóra emlékeztető csapadék is hullott. A népi megfigyelések alapján ez elvben arra utalna, hogy már nem kell soká várni a kellemesebb idő beköszöntére, ám az Állatkert nem vállal felelősséget ezért az időjóslásért.
Az állatkerti medvék ugyanis nem feltétlenül jó időjósok! Elsősorban azért, mert őket a nyugalmi periódus nem érinti. A természetben ugyanis ez nem a hideg, hanem a téli táplálék szűkössége miatt szokott bekövetkezni, ilyesmi azonban az állatkertekben egyáltalán nincs, hiszen télen is rendesen kapnak enni. Ráadásul Serif és Sára, a két grizzlymedve ilyenkor az éjszakát is a kifutóban tölti.
Forrás: Fővárosi Növény- és Állatkert