Hatezer éves tölgyre bukkantak

Legalább hatezer éves lehet amerikai kutatók szerint az a csaknem teljes épségben megőrződött, kidőlt tölgyfa, amelyre még a nyáron bukkant rá véletlenül egy kotrógép Indiana államban, egy homokkal és kaviccsal borított mélyedésben.
“A matuzsálemkorú tölgyet, amely első látásra alig különbözik nemrégiben kidőlt társaitól, – feltehetően több ezer éven át – mintegy 13 méter vastag kavics és homokréteg borította. Feltehetően körülbelül 300 éves lehetett, amikor gyökerestül kidőlt, és az utolsó jégkorszak valamelyik jégfolyama sodorta magával arra a helyre, ahol aztán valamiben megakadva örök nyugalomra lelt” – nyilatkozta róla Anthony Swinehart, a michigani Hillsdale egyetemének biológus professzora.
A fa gyökérzete és kérge – évezredeken át elzárva a levegőtől és a fénytől – csaknem teljes épségben megmaradt. „Hátborzongató belegondolni, hogy miféle állatok álltak meg e fa előtt, amikor még ereje teljében volt, s az is lehet, hogy emberi szem most látja e törzset először” – vélekedett az egyik kutató.
A kutatók most a tölgy korának radiokarbonos meghatározásán dolgoznak. Az alapján, hogy milyen vastagságú talajréteg fedte a tölgyfát, a kutatók úgy vélik, hogy talán 6000 éves lehet. De a kutatók szerint ennél sokkal régebbi, akár 30 ezer esztendős is lehet.