Nő a hóleopárd populáció?

Kutatók több hóleopárd egyedet is megfigyeltek a közelmúltban Kínában és Kirgizisztánban, ami reményt ad arra, hogy a ritka faj talán nagyobb számban fordul elő a természetben, mint ahogy azt korábban gondolták.
Egy hóleopárd bundájáért egész vagyont fizetnek; az orvvadászok több ezer dollártól akár tízezer dollárig terjedő összeget is kaphatnak egy-egy elejtett állatért. Ez a legfőbb veszélyforrás, ami a Közép-Ázsia magashegységeiben élő fajt fenyegeti. Kína nyugati területein becslések szerint mintegy 4000 példány él jelenleg.
Ugyanakkor a legújabb megfigyelések szerint a populáció valószínűleg jóval nagyobb, mint azt korábban feltételezték. Kínai kutatók újabban öt egyedet figyeltek meg az ország észak-nyugati részén, ahol egy éve eredménytelenül vizsgálódtak. Ezzel egy időben Kirgizisztánban 13 hóleopárdot kaptak lencsevégre, ami a kutatók szerint igen bíztató eredmény.
A hóleopárd igen vastag, szürke alapon, fekete mintás bundája megvédi az állatot a hidegtől; ugyanakkor a mancsát borító vastag szőrzet megakadályozza, hogy belesüppedjen a hóba, így könnyen mozog a hó felszínén. Élőhelye Közép-Ázsia magashegységeiben – Himalája, Hindukus, Tien-San, Pamír – található.
Nyáron az erdőhatár fölött lévő, füves, köves régióba, akár 6000 méter magasságig is felmerészkedik, míg télen az alacsonyabb erdős területeken (2000 méter) fordul elő.
A hóleopárd rajta van az IUCN veszélyeztetett fajok listáján, bár a hatvanas évek óta bizonyos mértékig regenerálódott az állomány, ugyanis az akkori becsült 1000 példánnyal szemben ma már mintegy 6000 példányt tartanak számon világszerte.