Egyre savanyúbbak az óceánok

A növekvő légköri szén-dioxid kibocsátás miatt gyorsuló ütemben savanyodhatnak el az óceánok, ami számos tengeri faj tömeges kihalásához vezethet. A jelenség hasonlatos a 65 millió évvel ezelőtti dinoszaurusz kihalás okozta jelenséghez.
A növekvő szén-dioxid emisszió nem csak a légkörben, hanem az óceánokban is jelentős következménnyel jár. Az ipari forradalom óta kibocsátott antropogén eredetű szén-dioxid közel fele az óceánokban kötődik meg, ahol egy része szénsavvá alakul, ami viszont károsan hat a kalcium vázú/tartalmú élőlényekre – mutattak rá a brit Royal Society kutatói.
A folyamat elsősorban a kagylókat, korallokat érinti, valamint a meszes vázzal rendelkező, a déli sarkvidéki vizekben élő, planktonokhoz tartozó élőlényeket és fitoplanktonokat.
Ken Caldeira, a washingtoni Carnegie Institution munkatársának vizsgálatai szerint 65 millió évvel ezelőtt, a dinoszauruszok kihalásának időszakában a tengerek kémiai összetétele hasonló mértékű változáson esett át, mint napjainkban.
„A földtörténet bizonyítja, hogy a tengervíz elsavasodásának kémiai következményei több tízezer évre is kihatnak, ugyanakkor a biológiai regenerálódás, alkalmazkodás akár évmilliókig is eltarthat” – mondta Caldeira.
Mekkora a világtengerek pH-értéke?
Jelenleg a világtenger felszínközeli átlagos pH értéke 8, 2. Szakértői becslések szerint 2100-ra ez az érték 7, 7-re csökkenhet. (A pH értéket 1-től 14-ig tartó skálán mérik, minél alacsonyabb az érték, annál savasabb a közeg.) „Ilyen nagy mértékű változás az óceánokban legutóbb 65 millió évvel ezelőtt következett be, bár még nem tudni, hogy mi indította el akkor a folyamatot, de mindenesetre egyik következménye a dinoszauruszok kihalása volt” – tett hozzá Caldeira.
A fosszíliák vizsgálatából kiderül, hogy 65 millió évvel ezelőtt a jelenség a felszínközeli vizekben jelentős visszaesést eredményezett a mészvázú élőlények (planktonok, korallok) fajszámában. Ezzel egy időben viszont elszaporodtak a saválló külső vázú fajok.
Valamivel később, 55 millió évvel ezelőtt majdnem megint hasonló jelenség következett be, ugyanis a globális átlaghőmérséklet jelentősen megugrott, ami nagy mennyiségű metán és szén-dioxid felszabadulásával járt. Viszont az eddigi vizsgálatok nem mutattak ki tömeges kihalást abból az időszakból – tette hozzá a kutató.