Hogyan lesz a békából szúnyogriasztó?

Ausztrál kutatók szerint egy palackzöld ausztráliai béka főszerepet játszhat a jövő szúnyogriasztóinak kifejlesztésében.
Az Adelaide-i Egyetem kutatócsoportja azt tapasztalta, hogy az óriás levelibéka váladékai hatékonyan riasztják el a szúnyogokat. A kutatók egerekbe juttatták be a váladékkoktélt, és az így kezelt egereket négyszer annyi ideig nem csípték meg a szúnyogok, mint kezeletlen társaikat, számol be a kísérletről a Biology Letters folyóirat.
A kutatók azért kezdték el vizsgálni a békákat, mert korábbi kutatások kimutatták, hogy váladékaik erős fájdalomcsillapítókként és hallucinogénekként hatnak. A csoport két másik ausztrál fajt – a sivatagi levelibékát és a Mjoberg-békát – is talált, amely szúnyogriasztó szaganyagot bocsát ki a bőréből, de ezek váladékát nem próbálták ki egereken.
A tanulmányban az óriás levelibéka váladékaival kezelt egereket nagyjából 50 percig nem bántották a szúnyogok, szemben a kezeletlen csoport átlag 12 percével. Hozzá kell azonban tenni, hogy a kereskedelmi szúnyogriasztókban általában használt DEET nevű vegyszerrel kezelt egerek védettsége akár két órát is eltarthatott.
A kutatók elismerik, hogy a béka bőrváladéka jelenleg még nem tekinthető a DEET alternatívájának, amelyet eredetileg az amerikai hadsereg számára dolgoztak ki a második világháború után. Azt mondják azonban, hogy „a fölfedezés rávilágít a kétéltűek bőrében rejlő kihasználatlan potenciálra”.
A szakértők azonban kétségesnek tartják, hogy a bőrváladék hatékonyan fölhasználható lesz az évente egymillió áldozatot szedő malária elleni harcban.
Dr Nigel Hill, a London School of Hygiene and Tropical Medicine betegségek visszaszorításával foglalkozó szakértője azt mondja, hogy a riasztóknak „korlátozott, de figyelemre méltó” felhasználási lehetőségei vannak a maláriai megfékezésében.
„Afgán menekülttáborokban azt tapasztalták, hogy a riasztót tartalmazó szappan használata bizonyos mértékig visszaszorította a maláriát.” De azt mondja, hogy a kipróbáltak közül bizonyos növényi alapú riasztók praktikusabbaknak bizonyultak, mint a békaváladék alapúak, mert az alkalmazott növények sokkal könnyebben hozzáférhetők voltak.