Meghalt a legöregebb fogságban tartott óriásteknős
Az egyik calcuttai állatkertben élő óriásteknős nagy valószínűséggel a világ legidősebb állata volt. Biztos, hogy legalább 150 éves volt, más bizonyítékok szerint a 255. évét is betöltötte.
Csütörtök reggel gondozói holtan találták kuckójában a calcuttai Alipore Állatkert Adwaitya nevű óriásteknősét. Az állat néhány napja már gyengének, elesettnek tűnt, könnyen elképzelhető, hogy halála összefügg páncéljának néhány hónappal ezelőtti sérülésével.
A hír jelentősége abban rejlik, hogy a teknős nagy valószínűséggel a Föld egyik legidősebb fogságban élő állata volt. Ismert, hogy Adwaitya – nevének jelentése: „az egyetlen” – 1875-ben, a megnyitás évében került az Alipore Állatkertbe. Ekkor már igazoltan elmúlt húszéves, de szinte biztos, hogy ennél akár száz évvel is idősebb volt.
Robert Clive, a Brit Kelet-Indiai Társaság tisztségviselője a XVIII. század közepétől dolgozott Indiában. Feljegyzések szerint brit tengerészek egyszer négy óriásteknőst vittek neki ajándékba a Seychelle-szigetekről, amely az átlagosan 120 kg tömegű Aldabra-óriásteknősök természetes lakóhelye. Számos bizonyíték szól amellett, hogy Adwaitya volt a négy ajándékba adott teknős egyike.
A jobblétre szenderült teknős életkorával kapcsolatos kérdésekre hamarosan választ kaphatunk, hiszen az állatkert vezetése szénizotópos kormeghatározást készül végeztetni Adwaitya páncéljából. Amikor tudományos funkcióját már betöltötte, az évszázados páncélt előkelő helyen kiállítják majd az Alipore Állatkertben, hogy a látogatók gyönyörködhessenek az ekkorra már ismert korú teknős földi maradványaiban.