Elmaradnak az illegális fakitermelés elleni intézkedések

A WWF által 23 európai országban végzett felmérés szerint, egyik országról sem mondható el, hogy jelentős előrelépést ért volna el az illegális fakitermelés elleni küzdelem terén, holott az EU az illegális fakereskedelem piacán a legnagyobb felvevőnek számít.
A természetvédelmi szervezet rangsorában az eddig élen járó Németország is a megszerezhető pontoknak csak a felét érte el, így a 2004. évi második helyről a hatodik helyre szorult. Jelenleg Hollandia, Dánia, Lettország és Belgium vezetik a listát.
Az EU az illegális fakitermelésből származó faanyag legnagyobb felvevőjének számít a világpiacon, a kormányok mégsem tesznek hatékony intézkedéseket, hogy növeljék a legális és a fenntartható erdőgazdálkodásból származó faanyag iránti keresletet – mondta Johannes Zahnen, a WWF munkatársa.
A szakértő a leginkább azt nehezményezte, hogy az állami közbeszerzésekben sem érvényesül ez az irányvonal. Ebből a szempontból kivételt talán csak Franciaország jelent, ahol ugyanis az állami jellegű építkezéseknél kizárólag igazoltan legális és fenntartható erdőgazdálkodásból származó faanyag használható fel.
Németországban például már régóta tervbe vették az úgynevezett „esőerdő védelmi” törvény kidolgozását, de tényleges lépés még nem történt ez ügyben. A törvény értelmében az ország területén szigorúan büntetnék az illegális fakitermelésből származó faanyag kereskedelemi forgalomba hozatalát.
Az esőerdők pusztítása az illegális fakitermelés, a rablógazdálkodás révén az olcsó fa- és rostanyag kinyerése, valamint olajpálma- és szójaültetvények illetve legelők létrehozása céljából, évente mintegy 14-16 millió hektár erdő tűnik el a föld színéről.
Kapcsolódó írásunk: