A birkák nem ostobák: gyógyítani is képesek magukat

Föl tudja-e írni magának a beteg birka a megfelelő gyógyszert? Majdnem, mivel a jelek szerint a birkák képesek kiválasztani a megfelelő gyógyszert egy adott betegség kezelésére.
Szóbeli beszámolókból tudjuk, hogy főemlősöket megfigyeltek már, amint különféle betegségek ellen kiválasztották a megfelelő gyógynövényeket. Most a logani Utahi Állami Egyetem biológusai juhokkal végeztek olyan kísérleteket, amelyekből kitűnt, hogy az állatok képesek voltak a megfelelő gyógyszert választani betegségük kúrálására.
Juan Villalba és munkatársai a bárányoknak enyhe mérgekkel – sörtörköly, tanninok vagy oxálsav – kevert ennivalót adtak. Az állatokban a mérgek miatt rosszullét alakult ki. A bárányoknak ezután valami olyan anyagot adtak enni, amely enyhítette a tüneteiket, például nátrium-bentonitot, polietilén-glikolt vagy dikalcium-foszfátot. A kontrollcsoportba tartozó bárányoknak csak azután kínálták föl a gyógyító szereket, miután már maguktól is helyrejöttek.
Ezután a tanulási folyamat után a bárányoknak a rosszullétet okozó három anyag valamelyikével kevert tápot adták enni, valamint választhattak a három gyógyszer közül is. Azok a bárányok, amelyek megtanulták, melyik gyógyszer gyógyítja meg őket, egyértelmű választási preferenciát mutattak. Ez a preferencia legalább öt hónapig fönnmaradt.
Talán most már javulni fog a birkák értelmi képességéről kialakított nem túl hízelgő vélemény. Olyan világban kell életben maradniuk, ahol az egyetlen állandó dolog a változás. „Ha az ’ostoba’ kifejezés azt jelenti, hogy valaki képtelen a múltbeli tapasztalatokból vagy következményekből okulva viselkedni, akkor a birkák egyáltalán nem ostobák” – nyilatkozta a kutatás vezetője