Önálló nembe tartozik a tanzániai majom!
A Tanzániában tavaly fölfedezett majmot, amelyet először fényképek alapján írtak le, eredetileg új fajnak gondolták a tudósok, de az alaposabb vizsgálatok alapján kiderült, hogy nemcsak új fajról, hanem új genusról (nemről) van szó. 83 év óta nem fedeztek föl új majomnemet!
A Rungwecebus kipunji jellegzetes punkos mohawk tarajt visel. A majom Tanzánia két magas helyen fekvő, félreeső területén fordul elő: a Déli-felföld Rungwe-Livingstone erdejében és az Udzungwa-hegység Ndundulu erdejében. A helybéliek által kipunji néven ismert állat 90 cm magas, szürkésbarna színű, hasa és hosszú, görbe farka vége piszkosfehér árnyalatú, feje tetején pedig hosszú szőrtarajt visel. A felnőttek jellegzetes, nyögésekhez hasonló hívóhangokat hallatnak.
Amikor a tudósok 2005-ben megpillantották az állatot, eredetileg a mangabék (Lophocebus nem) közé sorolták, de akkor csak fényképeken tudták tanulmányozni. Amikor azonban rábukkantak egy elpusztult kipunjira egy farmer csapdájában, tüzetesebb genetikai és morfológiai vizsgálatokat végezhettek. Ezek alapján derült ki, hogy – örömükre – kénytelenek megváltoztatni az eredeti véleményüket, és új nembe sorolni a majmot, amelynek új neve Rungwecebus kipunji lett.
„Egyszerűen megfogalmazva, a genetikai vizsgálatok szerint a majom a páviánok közeli rokona, de a koponyája egyáltalán nem hasonlít a páviánokéra. Ezért a genetikai és a morfológiai adatokból azt a következtetést vontuk le, hogy új nembe kell sorolnunk.” – mondta Bill Stanley, a chicagói Field Múzeum emlősgyűjteményének igazgatója, aki bejelentést közzétevő cikk társszerzője.
Rejtélyes majom
Bill Stanley szerint az állat azért maradhatott ilyen sokáig rejtve a tudomány előtt, mert rendkívül félénk, visszahúzódó természetű.
„Ideje nagy részét fákon tölti, ritkán jön le a földre, és a fák között meglehetősen jól el tud bújni. Ehhez hozzájárul még az a tény, hogy a kipunji ismert előfordulási helyeit igen ritkán látogatják kívülállók, valószínűleg ezért is maradhatott olyan sokáig ismeretlen.”
De annak ellenére, hogy a rejtélyes kipunjit éppen csak leírták, fennmaradását máris veszély fenyegeti. Tim Davenport, a Vadvédelmi Társaság (Wildlife Conservation Society) munkatársa, a cikk vezető szerzője szerint egyedszámuk szinte biztosan nem éri el az ezret. Sajnos a majmok előszeretettel dézsmálják a helybéliek ültetvényeit, akik ez ellen csapdák állításával védekeznek. Most tanácskoznak arról, hogy az új nemet fölveszik a veszélyeztetett fajok Vörös könyvébe.