Hogyan érzékelik a galambok az időt?

Kanadai kutatók arra keresték a választ, hogy a galambok vajon miként érzékelik a rövid és hosszabb időtartamok közti különbséget. Úgy tűnik, másképp, mint mi…
A Western Ontario London Egyetem kutatói érdekes kísérletet végeztek galambokon. 1-16 másodperces fényingereket (és jutalomfalatokat) alkalmazva megtanították a madaraknak, hogy ha a lámpa 8 másodpercig vagy annál rövidebb ideig világít, egy piros kulcsot bökjenek meg a csőrükkel, ha pedig 9 másodpercig vagy annál hosszabban, egy zöldet.
Ezek után 2-32 másodperc időtartamú fényingerek alkalmazása során megfigyelték, hogy a galambok mikor melyik kulcsot érintik. Lineáris logika alapján az az elvárható, hogy körülbelül 8-9 másodpercnyi inger alatt a rövid, efölött a hosszú ingert jelképező kulcsot bökik meg, és az 1-től 16-ig terjedő skála közepén gyakrabban tévesztenek, mint a két szélén. Ez azonban nem így történt.
9 illetve 10 másodperces inger esetén nagyobb találati aránnyal dolgoztak a galambok, mint 7 és 8 másodpercnél, és 1-4 másodpercnél gyakrabban sorolták a megfelelő csoportba az ingerhosszúságot, mint 13-16 másodperc esetén.
Ez arra utal, hogy a galambok fejében feltehetőleg nem lineáris, hanem logaritmikus függvény szerint rögzülnek az időtartamok, a hosszabb ingereknél az egyes időmegfelelők összetorlódnak, míg rövidebb ingerlésnél pontosabban meg tudják ítélni a behatási időt.