A hímeknél igenis a méret számít…

Univerzálisnak tűnik a hímek mérettel kapcsolatos megszállottsága. A hímek azon ivari jellegzetességei, amelyek fő „feladata” a faj nőstényeinek lenyűgözése és párzásra késztetése – így például az agancsok vagy a páva pompás farktollai – aránytalanul jobban megnőnek a növekedés folyamán, mint maga a test.
A testrészek zöme egymással arányosan növekszik, ahogy az adott faj egyedei nagyobbá válnak, de régóta ismert, hogy a szaporodási rátermettség vizuális jelzéseire nem érvényes ez a szabály. Most egy, a mai napig a legátfogóbb tanulmányban a tudósok arra kerestek választ, vajon egyetemleges-e az a tendencia, hogy e testrészek aránytalanul nagyra nőnek a test egészéhez képest.
James Brown, az albuquerque-i Új-Mexikói Egyetemről munkatársaival 284 díszítményt viselő faj méretarányait vizsgálták meg. Azt tapasztalták, hogy a figyelemfelkeltő jellegzetességek jószerivel minden esetben az átlagos növekedési rátához képest nagyjából négyzetes arányban nőttek. Nem volt lényeges különbség azon esetek között, ahol a sajátos vonás fegyverként, illetve ahol pusztán ékítményként szolgált. Eredményeiket a Proceedings of the National Academy of Sciences tudományos folyóiratban tették közzé.
Még a tisztán díszítő célt szolgáló jellegek esetében is jó evolúciós indoka van annak, hogy energiát és tápanyagot fordítsanak a minél nagyobb díszítmény növesztésére az általános testméret rovására, állítja Brown. Az extra méretű díszítmények sokkal nagyobb hatást gyakorolnak a nőstényekre, mint a kicsit nagyobb testméret. „Azt jelzik, hogy a nagyobb ékítményű hímnek több az erőforrása” – mondja Brown.