Bemutatjuk a világ legtöbb lábú teremtményét
Amerikai kutatók újra rátaláltak az eddig ismert legtöbb lábú fajra, mellyel az elmúlt nyolcvan évben senki sem találkozott.
A greenville-i Kelet-Karolina Egyetem biológusai egy olyan ezerlábú (Diplopoda) nyomába eredtek, amelyet 1926-ban írtak le, azóta viszont egy tudós sem találkozott vele. Az ezerlábúak alosztályába tartozó ízeltlábúak szelvényezett testén valójában sosincs ezer láb, mindössze néhány száz. A nyolcvan éve látott Illacme plenipes nevű faj esetében viszont 750 lábat írtak le annak idején, amivel abszolút csúcstartó az állatvilágban.
Paul Marek és Jason Bond a kaliforniai San Benito megyében egy mintegy egy négyzetkilométeres területet vizsgáltak át, melyről ismeretes, hogy nagy a biodiverzitása, azaz igen sokféle élőlény található kis helyen.
Szisztematikus keresgélésük sikerrel járt: négy hím, három nőstény és öt fiatal I. plenipes-szel térhettek haza.
Laboratóriumukban gondosan megvizsgálták a befogott példányokat, és megszámolták lábaikat. A hímek jóval kisebbek és keskenyebbek, mint a nőstények, hosszuk átlagosan 1, 6 cm, lábaik száma 318 és 402 között változik. A nőstények átlagos testhossza 3, 3 cm, és akár 666 lábbal is büszkélkedhetnek.