Elpusztult a világ legidősebb állata

175 éves korában elpusztult Harriet, a galápagosi óriásteknős, amely a Föld jelenleg legidősebb állata volt.
Harriet már egy ideje betegeskedett, néhány napja pedig szívrohamot kapott, amin az orvosok már nem tudtak segíteni. Az állat szívelégtelensége állandósult, majd egyre gyengülő keringése végleg leállt – nyilatkozta az ausztrál televíziónak John Hangar állatorvos.
Harriet, amely tavaly novemberben ünnepelte 175. születésnapját, a sydney-i Australia Zoo egyik nevezetessége volt. Nemcsak életkora folytán vált híressé, egyben igazi tudománytörténeti személyiség is volt.
A galápagosi óriásteknős ugyanis hosszú és kalandos út után került az ausztráliai állatkertbe. Santa Cruz szigetén élt egészen 1835-ig, amikor Charles Darwin öt évig tartó nevezetes felfedező útján, a Beagle fedélzetén elérte az Ecuadorhoz tartozó Galápagos-szigeteket. A tudós több szigeten is gyűjtött állatokat, köztük óriásteknősöket is. Harriet nagyjából ötéves lehetett , amikor befogták.
Darwin saját otthonába vitte az állatot, de az angol éghajlatot nem kedvelte, ezért a tudós egyik kollégája 1842-ben elvitte Ausztráliába, a brisbane-i botanikus kertbe. Ott a Harry nevet adták neki.
Harryként nyolc évtizedet élt Brisbane-ben, majd a queenslandi múzeum lett az új otthona. Az óriásteknősről csak egy 1992-es DNS-vizsgálat derítette ki, hogy tulajdonképpen nőstény, ekkor változtatták nevét Harrietre.
Az eddigi leghosszabb életkort egyébként egy Madagaszkárról származó sugaras teknősről jegyezték fel: a 192 évet élt állatot még James Cook kapitány ajándékozta Tonga sziget királyának.