Több helyszínen lesz „vizes” rendezvény a csütörtöki Duna Napon

Június 29-én, a Nemzetközi Duna Nap alkalmából, hajókürtöléssel, szórakoztató és szakmai programokkal, kiállításokkal tisztelegnek a Duna-medence országaiban a világ legtöbb országát érintő folyam, a Duna előtt.
A Duna Védelmi Nemzetközi Bizottság (ICPDR) kezdeményezésére 2004. június 29-én ünnepelték először a folyó menti országok az első Nemzetközi Duna Napot, annak apropóján, hogy tíz évvel korábban született meg a folyó és vízgyűjtője védelmében a Duna Védelmi Egyezmény. A Duna a világon az egyetlen olyan folyó, melynek vízgyűjtő területén 18 ország osztozik. A Nemzetközi Duna Nap célja az, hogy felhívja a figyelmet erre a számos nemzet által naponta használt és sokszor kihasznált folyóra, melynek völgyében 81 millió ember él, és ezáltal egyfajta dunai szolidaritást alakítson ki.
Idén a „Duna – az élő folyam” szlogen hangsúlyozásával az ICPDR és a Nemzetközi Duna Nap eseményeinek szervezői arra szeretnék ráirányítani a közvélemény figyelmét, hogy a Duna az egyik legértékesebb természeti kincsünk, amely egyedülálló növény- és állatvilágnak biztosít élőhelyet.
A magyarországi központi eseményeknek idén Baja, a Petőfi-sziget ad otthont. A szórakoztató és tudományos, szakmai programok sorában Kalotás Zsolt élménybeszámolóval egybekötött diavetítését, Felső Barnabás Gemencről szóló diavetítését is megnézhetik és végighallgathatják az érdeklődők, de egész napon át tartó gyermekfoglalkoztató, kézműves foglalkozások (kosárfonás, halászeszköz-készítés, teknővájás), filmvetítések is várják az érdeklődőket. A Petőfi-szigeti rendezvénytéren és sétányon lesz úgynevezett Duna-körút is, ahol a foglalkoztató sátrakban festhetnek kavicsot, és ismereteket szerezhetnek a Dunáról. Emellett az érdeklődők homokzsákokból építhetnek bordás megtámasztást a Duna töltésénél. Az idén tíz éves Duna-Dráva Nemzeti Park úgynevezett terepprogramokat is tervez, köztük kenutúrát ismert sportolók közreműködésével.
A bajai központi rendezvények mellett másutt – így Győrben, Esztergomban, s a vízgyűjtőn belül Nyíregyházán és Szegeden – is további programokkal várják az érdeklődőket. Az esztergomi Duna Múzeum ad otthon a Duna élővilágát, halállományát bemutató nagyszabású kiállításnak.
A Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság Nyíregyházán rendez Duna/Tisza napot, amelyen előadást tartanak egyebek mellett a vízgazdálkodás fontosságáról, a vízhasználat környezettudatos szemléletformálásának jelentőségéről is.
Nyílt napot tart június 29-én az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (ATI-KÖVIZIG) is. Az igazgatóság szegedi székházában előadásokkal várják a szakembereket, s az érdeklődő nagyközönséget. A 10 órakor kezdődő, „Bemutatkozik az ATI-KÖVIZIG” című nyitóelőadást követően az elmúlt év árvízi tapasztalatairól hallhatunk. A program a „Vízgazdálkodási konfliktusok az Alsó-Tiszán” előadással zárul.