Megtalálták a világ legrégibb pókhálóját

Spanyol és amerikai kutatók 110 millió éves borostyánba dermedt pókhálódarabot találtak. A hálóban több foglyul esett rovar is látható.
Paleontológusok a mai Spanyolország területén felfedeztek egy aprócska, 18 milliméter hosszú és 7, 5 milliméter széles borostyándarabot, amelynek belsejében 110 millió éves pókfonalak láthatók.
A Barcelonai Egyetem és a New York-i Természettörténeti Múzeum kutatói a borostyánt három vékony szeletre vágták, és megfigyelték a belsejét. Összesen 26 pókfonalat számláltak össze, ezek között több helyen összeköttetés volt.
Mivel a lelet a hálónak csupán egy részletét tartalmazza, biztonsággal nem megállapítható, hogy milyen pókhálótípusba tartozik. A kutatók szerint azonban igen valószínű, hogy a ma is ismert kerekhálók ősi formája pihen a borostyánban.
Mivel a pókok maguk sokkal nagyobb valószínűséggel dermednek borostyánba, mint a hálójuk, velük kapcsolatban több információ áll rendelkezésünkre. Már egy 400 millió éves borostyánleletből is sikerült kimutatni, hogy a benne nyugvó póknak van fonószemölcse. A legrégebbi pókfonalat 2003-ban találták Libanonban, szintén borostyánban, ez azonban mindössze egyetlen, 4 milliméter hosszú fonalat tartalmaz.
Ehhez képest a mostani lelet sokkal részletgazdagabb. Az apró hálórészlet több szerencsétlenül járt ízeltlábút is tartalmaz, köztük egy atkát, egy darazsat, egy legyet és egy bogarat. A borostyánban lévő fajok közül ma már egyik sem található meg a Földön, mind kihalt.
A kutatók szerint a lelet kétféleképpen jöhetett létre. Az egyik lehetőség, hogy a fáról lecsöppenő gyanta beleesett a pókhálóba, és kiszakított belőle egy darabot. A másik, hogy a szélben himbálózó háló hozzáért a fa oldalán lassan csorgó gyantához, és egy darabja beleragadt.