Elpusztult a műtőasztalon a gorilla

Hiába próbálták szívműtéttel megmenteni az orvosok a washingtoni állatkert súlyosan megbetegedett 23 éves, nyugati síkvidéki gorillájának életét: Kuja szombaton a műtőasztalon végezte életét.
A már amerikai állatkertben született afrikai emberszabású majom hosszabb ideje szívbeteg volt. Június 20-án diagnosztizáltak nála szívelégtelenséget, ami tüdővizenyő kialakulásával járt: ezért kísérelték meg az orvosok a műtétet, amelynek során szívritmus-szabályozót próbáltak beültetni.
Az állatkertben tartott gorillák általában harminc évnél is többet, néha negyven-ötven évet is élnek, de gyakori körükben a szívbetegség. Kuja egy 4 éves és egy 6 éves hím gorilla apja.
Ő maga a memphisi állatkertben született 1983-ban és két évvel később került a washingtoni Smithsonian Intézet állatkertjébe, ahol jelenleg hat másik nyugati síkvidéki gorilla is él.
Tények a síkvidéki gorillákról
A nyugati síkvidéki gorillák Nyugat-Afrika esőerdőiben élnek: élőhelyük Dél-Nigériától a Kongó folyóig terjed. A hímek tömege 140-275 kg, a nőstényeké 60-100 kg.
A síkvidéki és hegyvidéki gorillák külsőre leginkább abban különböznek, hogy a síkvidékiek koponyája nagyobb és szélesebb.
A gorilla nőstények 4-5 évente hoznak világra egy utódot, életük során 3-6 kicsinyük születik. A vemhesség ideje 8-9 hónap, az újszülött tömege 1, 5-2 kilogramm. A fiatalok 6-9 éves korukra válnak ivaréretté.
A gorillák szigorú hierarchiájú csoportokban élnek. A vezér mindig egy tapasztalt “ezüsthátú” hím, a csoport nőstényeivel csak ő párosodhat.
Vegetáriánus állatok, elsősorban gyümölcsöt, rügyeket, fakérget, leveleket fogyasztanak. Nem agresszívek, egyetlen ellenségük az ember.