Veszélyben a jákópapagáj

Az óriási kereslet miatt veszélybe került a világ legnépszerűbb beszélő papagája, a jákó, más néven afrikai szürke papagáj. 9 év alatt 360 000 példányt adtak el legálisan, s valószínűleg ennek sokszorosát értékesítették engedély nélkül.
A számok azonban nem csak az illegálisan gazdát cserélő példányokat, hanem a szállítás közben, konténerekben elpusztuló példányok ezreit sem mutatják ki, pedig tény, hogy a befogott madaraknak csak töredéke érkezik meg épségben a kereskedőhöz.
A vadon élő madarak megmentése érdekében az MME angliai partnerszervezete, a Brit Királyi Madárvédelmi Társaság (RSPB), a veszélyeztetett állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó egyezmény (CITES) szigorítását kezdeményezte.
A jákópapagáj, szerepel ugyan a CITES kereskedelmet korlátozó listáján, de ez, a jelenlegi kvótákkal, az RSPB szerint nem biztosít a faj számára megfelelő védelmet. Kulcsfontosságú ugyanakkor az is, hogy az Európai Unió tagállamai tiltsák be a madarak importját, a veszélyeztetett fajok kereskedelmének legnagyobb felvevőpiaca ugyanis az Európai Unió. A legális vadmadár-kereskedelem 93százaléka ide irányul.
Tavaly, amikor az EU a madárinfluenza miatt, átmenetileg a jákópapagájok behozatalát is megtiltotta, a becslések szerint egymillió vadon élő madár menekült meg a befogástól. A közösség a napokban meghosszabbította az importtilalmat 2006. december 31-ig.
Forrás: MME