Fosszák és vöröshasú makik Szegeden

Magyarországon még soha nem látott állatfajokat - fosszákat és vöröshasú makikat - láthat a közönség a szegedi Vadaspark vasárnap átadott Madagaszkár házában.
Míg a tavaly elkészült oroszlánházban az Oroszlánkirály című mese főszereplőivel ismerkedhetnek meg az állatkert látogatói, addig a Madagaszkár ház a közelmúltban bemutatott Madagaszkár című rajzfilm szereplőit hozza testközelbe. A rajzfilm negatív főszereplői voltak a fosszák, amelyek a sziget csúcsragadozóinak számítanak. A cibetmacskákhoz hasonló fossza teste 1, 5 méter hosszú, ebből mintegy 70 centiméter az állat farka. Nagyon alacsony termetű, lábai alig 15 centiméter hosszúak.
Rövid, tömött bundája kissé durva, fején és lábain a szőrök olyannak tűnnek, mintha le volnának nyírva. Színe vörhenyes, fölül sötétebb árnyalattal. A többi macskaféléhez hasonlóan ragadozó életmódot folytat, főként éjszaka aktív. Az első élő fossza 1890-ben került Európába, egy londoni állatkertbe, Magyarországon pedig Szegeden látható először.
A vöröshasú makik Madagaszkár keleti részén fordulnak elő, könnyen felismerhetők nagyon rövid, belül csupasz füleikről. Homlokukon gesztenyebarna sáv látható, ugyanilyen színűek ajkaik és az orrhegyük is, hasuk, valamint kezeik és lábaik rézvörösek, hátuk és farkuk pedig csokoládébarna.
A nőstény nyakának elülső része fehér, ugyancsak ilyen a melle, hasa pedig húspiros. A két kilogramm testsúlyú állatok főként virágokkal, növényi hajtásokkal táplálkoznak. A rendkívül ritka és szigorúan védett állatok hazánkban csak a szegedi Vadasparkban láthatók.
A Madagaszkár házban az emlősök mellett hüllőket is bemutatnak: itt élnek a Dumeril boák is, melyek a sziget dél-nyugati részének szavannáin őshonos, 1-2 méter hosszúra megnövő óriáskígyók.
..