Trópusi halak tűntek fel a brit partoknál
Szokatlan látogatókra figyeltek fel a napokban a brit Cornwall partjainál. Az utóbbi hetek rendkívüli meleg időjárása több, eredetileg trópusokon élő holdhalat (Mola mola) csalogatott a partok közelébe.
A jelenség érdekessége, hogy a holdhalak csak az Egyenlítő környéki melegebb vizekben élnek, és szakértők szerint még soha nem fordultak elő a brit partoknál.
A tudósok a jelenséget azzal magyarázzák, hogy a brit partoknál nagy számban megjelent medúzák vonzották a partközeli vizekbe ezeket az új jövevényeket, hiszen néhány héttel ezelőtt még egyetlen példány sem bukkant fel. A brit tengervédelmi hivatal légifelvételein 19, felszín közelében lévő állatot tudtak elkülöníteni, de szakértők szerint a mélyben ennél több egyed is lehet.
A közel háromméteres és akár két tonnát is nyomó állatot a korongra hasonlító alakja miatt naphalnak és úszó fejnek is nevezik. Oldalukra fordulva, a felszín közelében, úszva táplálkoznak. Éppen ezért a víz fölé emelkedő uszonyuk miatt gyakran összetévesztik a cápákkal.
Élőhelyük Afrika, Ázsia és Ausztrália melegebb vizeiben van, de gyakran akár ezer méteres mélységig, a hűvösebb vizekbe is lemerülnek. Nyáron a Földközi-tengerben is felbukkannak. Főbb táplálékukat a planktonok medúzák és kisebb halak alkotják.