Az orangutánok legintelligensebb rokonaink
A főemlősökkel végzett IQ-tesztek szerint az orangutánok a legintelligensebb rokonaink.
Az IQ-vizsgálatok megerősítették az emberszabású majmok vezető szerepét: ők az ember legértelmesebb rokonai. Az orángutánok és a csimpánzok az igazi „lángeszek”, a majmok és a makik csak utánuk kullognak.
A tanulmány táblázatban foglalta össze a főemlősök általános kognitív képességeit. A korábbi kutatások a különféle főemlősök feladatvégző képességeit próbálták meg összehasonlítani, de egyik sem összesítette eddig ezeket az adatokat az intelligencia általános mércéjévé.
A kutatók a különböző főemlősök vizsgálatakor kapott több tucatnyi problémamegoldó feladat eredményeit hozták és vetették össze. Ezek között szerepeltek olyan tesztek, ahol a labirintusokban való tájékozódást vizsgálták, olyanok, ahol különböző színű fonalakat kellett kibogozni, hogy az állatok a táplálékhoz jussanak, valamint olyanok, ahol egy képsorból az oda nem illő képet kellett kiválasztani. Mindegyik fajt rangsorolták, és kiszámították összesített átlagos intelligenciájukat.
Az Evolutionary Psychology folyóiratban közölt kutatások megerősítették az emberszabású majmok vezető helyét, őket követik az óvilági majmok (például a makákók) és végül az újvilági majmok (például a selyemmajmocskák).
Általánosságban véve az intelligencia a jelek szerint inkább az abszolút agymérettel áll összhangban, és nem az agy testhez viszonyított méretével vagy a különféle agyterületek relatív méretével, nyilatkozta a hírügynökségeknek Robert Deaner, aki a kutatást vezette az észak-karolinai Durhamben lévő Duke Egyetem Orvosi Központjában. A korábbi elméletek azt sugallták, hogy az egyik kritikus tényező az agy neokortex nevű területének mérete lehet, amelynek nagysága attól függően változik, hogy mekkora társas csoportban él egy adott állat, és így utalhat a kognitív jártasságokra.
Az egyetlen meglepetés, hogy az orangután és a csimpánzok mögött a harmadik helyet a pókmajmok (Ateles fajok) szerezték meg, amelyek hajszálnyira ugyan, de megelőzték a gorillákat. „Nem jelentős a különbség” – mondja Deaner, de nem tud magyarázatot adni arra, mi lehet ennek az oka.
Az eredmények alátámasztják azt a tényt, hogy az emberek egy olyan csoportból emelkedtek ki, amelyek már rendkívüli szellemi erővel rendelkeztek, s ez még tovább csiszolódott a saját evolúciós fejlődésünk folyamán.
|