A poszméhek a melegebb virágokra repülnek

A kutatók véleménye szerint a poszméhek gyűjtögetéskor előnyben részesítik a meleg virágokat, és a színek alapján állapítják a virág hőmérsékletét.
Az eredmények alapján felül kell vizsgálni azt a régi hiedelmet, hogy a rovarok a legtöbb nektárt vagy virágport tartalmazó virágokat keresik. A Cambridge-i Egyetem és a Queen Mary College angol kutatóinak a Nature folyóiratban megjelentetett cikke szerint a méhek valószínűleg testhőmérsékletük fenntartásához és energia-megtakarításhoz használják a melegebb virágokat.
Virágenergia
Annak kimutatásához, hogy a földi poszméhek (Bombus terrestris) a színek alapján határozzák meg a melegebb virágokat, a csoport különféle, eltérő színű mesterséges virágot használt. A rovarok négy, véletlenszerűen elhelyezkedő bíborszínű és négy kissé hidegebb rózsaszín virág közül választhattak. Az egyik tesztben a poszméhek 58 százaléka választotta a melegebb bíborvörös virágot. Amikor a színeket megcserélték, és a meleg nektárt a rózsaszín szirmok alá helyezték, a rovarok 61, 6 százaléka vette az irányt a rózsaszín virágok felé.
Lars Chittka, a cikk társszerzője szerint a kísérletekből kiderül, hogy a poszméhek a melegebb virágokat részesítik előnyben, és a hőmérséklet meghatározásához a virágok színét használják. – „Ha nem adtunk semmilyen támpontot a poszméheknek, ami alapján meghatározhatták a melegebb virágokat, nem tudták teljesíteni a feladatot. Ha a virágok vizuálisan egyformák voltak, mindegyiket fölkeresték” – mondta.
„A poszméheknek föl kell melegedniük, hogy repülni tudjanak, testhőmérsékletüknek el kell érnie legalább 30 Celsius fokot” – jelentette ki Chittka professzor. Ha hűvös a levegő, jelentős mennyiségű energiatartalékot emészt fel, hogy elérjék ezt a hőmérsékletet, fűzte hozzá. – „Ily módon a melegebb nektárú virágok fölkeresése közvetlen hasznot jelent az anyagcseréjükre nézve; plusz energiával látják el a rovarokat.”
Ügyes fogás
A kutatók úgy vélik, hogy a fölfedezéseik elősegítik a növények és a beporzó rovarok közötti evolúciós kapcsolat még jobb megértését.
„A rovar porozta növényfajok nagyjából 80 százalékának a virágaiban különleges szerkezet található: a bőrszövet kúp alakú sejtei alkotják. Eddig még nem tudtuk igazán, mi célt is szolgálnak ezek” – mondja Chittka professzor. – „De egyik hatásuk kétségtelenül az, hogy a kúpok apró lencsékként közvetlenül a virág színanyagait tartalmazó sejtekre fókuszálják a fényt; a több fény jobban fölmelegíti a virágokat, ami ügyes fogás. Úgy véljük, az a tény, hogy a fajok 80 százalékában megtalálható ez a mechanizmus, széles körben elterjedt evolúciós újítás lehetett annak érdekében, hogy meleget termeljenek, és ily módon odacsalogassák a beporzókat, hogy együttműködjenek velük.”