Mentik a vörös mókusokat a brit szigeteken
Brit szakértők szerint reménytelen dolog megállítani Nagy-Britannia nagy szigetein a vörös mókusok kipusztulását, ezért a pénzforrásokat inkább a kisebb szigetek vörös farkú rágcsálóinak megóvására kellene koncentrálni.
Bár a britek sajnálnak megválni megszokott mókusaiktól, a vörös mókus világviszonylatban nem számít veszélyeztetettnek, s elzárt helyeken – mint például az Wight sziget – Nagy-Britanniában is fenntarthatók kolóniák. A Brit-szigetekre száz évvel ezelőtt bekerült szürke mókusok lassanként elvették az életteret az őshonos vörös mókusoktól.
A szürke mókusok sikerét előbb nagyobb testükkel, később agresszívabb viselkedésükkel magyarázták, de az is magyarázhatja terjedésüket, hogy többféle táplálékot hajlandók elfogyasztani. Az is lehet azonban, hogy a valódi ok, amelyre egy viszonylag friss vizsgálat derített fényt, az, hogy a szürke mókusok hordoznak egy vírust, amellyel szemben védettek, de ugyanez a vírus a vörös mókusokra halálos.
A szürke mókusok diadalmenetét sokan harcias módszerekkel szeretnék megállítani. Murdo Fraser konzervatív skót képviselő javasolta, hogy tűzzenek ki vérdíjat rájuk, azaz fizessenek jutalmat a szürke mókust lelövő vagy csapdába ejtő személyeknek.
Stephen Harris, a bristoli egyetem kutatója szerint kidobott pénz harcolni a szürke mókusok ellen. Sok próbálkozás volt már, de egyik sem járt sikerrel. Sokkal olcsóbb és bevált recept elzárt szigeteken létrehozni rezervátumokat a ritka-, vagy veszélyeztetett fajoknak, és Nagy-Britannia nem szűkölködik ilyenekben.
Áprilisban a „Heritage Lottery Fund” 600 ezer fontot adott a Northumberland Wildlife Trust állatvédő szervezetnek, hogy próbálják megállítani a vörös mókusok visszaszorulását Cumbria, Yorkshire, Dales és Merseyside területén. Harris professzor szerint értelmesen kell felhasználni az állatvilág védelmére szánt összegeket, az előbbi célkitűzést támogatni ugyanis kidobott pénz – olvasható a BBC honlapján.
..
A National Geographic Kids ajánlja: