Utolsó tanulónapjaikat élik a gólyafiókák

Repülőstartos időszakukat élik a gólyafiókák, ám az első szárnycsapási kísérlet nem veszélytelen, több száz gólya pusztul el ebben az időszakban áramütés következtében.
A Magyar Madártani Egyesület (MME) tájékoztatása szerint Magyarországon 5000 gólyafészek van, amelyekből évente 10-12 000 fióka repül ki. Többségük az elmúlt hetekben, napokban hagyta el a biztonságos fészket.
Sokan gondolják, hogy a nagytestű gólyákat nem érheti bántódás, mert termetüknél fogva kevésbé védtelenek, mint más madarak, ám ez nem így van. A nagy szárnyfesztávolság és a hosszú lábak miatt mozgásuk gyakran esetlen. Minden évben sok száz gólyafióka veszti életét áramütés miatt, mert ügyetlenül egyensúlyoz, ilyenkor előfordul, hogy egyszerre ér a kereszttartóhoz és a vezetékhez, vagy két vezetékhez, ennek következtében zárlat keletkezik, és az áram agyonüti a fiókát. Pontos adatok nincsenek arról, hogy hány madár pusztul el áramütés következtében, csak becsülni lehet, hogy több száz, viszont a megtalált döglött gólyafiókák 94 százaléka áramütés áldozata.
Nem csak az áramütés okozhat azonban sérülést a madaraknál. Gyakran megesik, hogy az első szárnycsapások közben vezetéknek, vagy más tereptárgynak ütköznek és eltörik végtagjaikat, kifordítják ízületeiket. A megsérült madarak túlnyomó többsége nem pusztul el azonnal, napok is eltelhetnek, míg éhen vagy szomjan hal, esetleg ragadozó áldozatául esik. Aki sérült madarat talál, úgy tud segíteni, ha eljuttatja a legközelebbi állatkertbe, ahol gondoskodnak az állatról.
A Fővárosi Állat-és Növénykertben jelenleg hét gólyát ápolnak. Van köztük törött lábú, van, amelyik üvegnek repült és úgy sérült meg, de olyan is akad, amelyik túl alacsonyan szállt és autónak ütközött. A madarakat, ha kell, megműtik, vagy összevarrják sebeiket, majd a gyógyulás után szabadon engedik őket.
Az Állatkertben ősszel még több gólya található, sokan azért viszik be olyankor a madarakat, mert látják, hogy nem tudtak elrepülni, és gondoskodást igényelnek.
Tavaly a júniusi hideg, esős-jégesős időszakban rengeteg fióka elpusztult, agyonverte őket az eső, vagy lefújta a szél a fészekből, emiatt 2005 az utóbbi tíz év legrosszabb esztendeje volt a gólyáknak. Az idei gólyaszaporulat az MME adatai szerint az átlagosnál jobb, sok a négy fiókás fészekalj, ami egyébként meglehetősen ritka. A fiatal madarakra azonban még sok megpróbáltatás vár, hiszen előttük van 10-15 ezer kilométernyi út, amely alatt ugyancsak sok állat elpusztul.
Ötven-hatvan évvel ezelőtt 15-16 ezer pár gólya fészkelt Magyarországon, ma ennek harmada, 5000-5500 lakott fészek található.
Forrás: Greenfo